Městská knihovna Choceň je na facebooku

Výpůjční doba na dospělém oddělení:

Den Výpůjční doba
úterý 9:00 – 18:00
středa 9:00 – 18:00
čtvrtek 9:00 – 18:00
pátek 9:00 – 16:00

Výpůjční doba na dětském oddělení:

Den Výpůjční doba
úterý 9:00 – 17:30
středa 13:00 – 17:30
čtvrtek 13:00 – 17:30

Knižní tipy

Herkules na zámku (Alžběta Dvořáková)

Volné pokračování příběhů o kocourku Herkulovi nás tentokrát přivádí na zámek, kde jeho páni Marta a Jan provádí restaurátorské práce. Zámecké komnaty ale nejsou zdaleka tak všední, jak by se mohlo na první pohled zdát. Najdeme v nich mluvící obrazy, kouzelný podnožník či miniaturní hodiny s dráčkem, jež dokáží svým tikáním upozornit na hrozící nebezpečí. Herkules není žádný velký hrdina, ale má rád tajemství a jeho zvědavost jej nakonec dovede až do tajuplného zámeckého podzemí, které před ním a jeho kočičí kamarádkou Komtesou rozevře nečekaná nebezpečí. Příběh s detektivní zápletkou je napsán se stylistickou vytříbeností, je protkán humorem a na atraktivnosti mu dodává i výjimečně zdařilé výtvarné provedení knihy.

Zulejka otevírá oči (Guzel Jachina)

Debut tatarské spisvatelky Guzel Jachiny Zulejka otevírá oči nás přenáší do nelehkého období ruských dějin v letech 1930- 1946. Na pozadí velkých dějin se tu odehrává silný lidský příběh plný utrpení a lásky. Zulejka je mladá žena žijící s hrubiánským manželem a tyranskou tchýní. Její život je snůškou strastí, ponížení a dřiny, které ale Zulejka vnímá jako přirozený chod věcí. Když dojde k rozkulačení rolnictva, její manžel je jako nepřítel vlasti zabit a Zulejka je odvlečena daleko na Sibiř do gulagu. Utrpení a strádání v područí manžela je tak vystřídáno utrpením jiného druhu – bojem s krutou zimou a hladem, které je doslova bojem o holý život. Zulejka však paradoxně teprve v nesvobodném pracovním táboře daleko od svého minulého života nachází samu sebe – svou vnitřní svobodu a díky dítěti, jež se jí narodí, i plnou zodpovědnost za svůj a jeho život. Román získal několik literárních ocenění a byl přeložen do čtyřiadvaceti jazyků.

Dva životy pana Perla (Timothee de Fombelle)

Hlavním motivem knih spisovatele Timothée de Fombelle je jedinečná láska. Často skrývaná a zapovězená, ale láska, kterou nelze ničím jiným zaplnit ani nahradit, na níž nelze zapomenout, láska, která proměňuje. Ve Dvou životech pana Perla je to láska královského syna Iliana k víle Olii. Jejich nově nalezené štěstí však nabourá Ilianův krutý bratr, jež se svého mladšího sourozence obává a touží se ho zbavit. Vyhostí ho ze své říše do lidského světa, do míst, z nichž není návratu. A tak se Ilian zmáčený deštěm jednoho dne ocitne před cukrářstvím U Perlů, v předválečné Paříži třicátých let dvacátého století. Rodina si zvláštního a milého chlapce s jemnými způsoby zamiluje a vezme ho za svého. Kdo by mohl tušit, že ten přičinlivý a hezký chlapec je královským synem? Tak se z Iliana stává Josua Perle. Ve své mysli, ale nepřestává spřádat plány na návrat do své říše a shromažďuje drobné důkazy o její existenci. Netuší, že víla Olia se dávno vydala za ním a zpovzdálí ho pozoruje a chrání, aniž by jí bylo dovoleno se mu zjevit. Příběh, o překračování hranic skutečného a neskutečného světa, o lásce, jež přestupuje všechny hranice a hledá skryté cesty v prostoru a čase, aby mohla přežít – je zároveň příběhem o nesmrtelnosti příběhů dávného světa a naději, kterou přinášejí...

Nový čas (Ida Jessenová)

Lilly přijíždí do malého městečka Thyregod, aby zde přijala místo učitelky. Brzy se zamiluje do postaršího lékaře a vdá se za něj, ale teprve během manželství se ukáže, že si vzala bezcitného a chladného člověka, který je k ní lhostejný nebo ji ponižuje. Přesto s ním prožije dvacet let společného života. Po jeho smrti se Lili pokouší nově si uspořádat svůj život, ale ukazuje se, že manželova bezcitnost se jí vkradla hluboko pod kůži a že pro ni není vůbec snadné vnímat samu sebe jiným než jeho ponižujícím pohledem. Přesto se o to neustále pokouší a nový čas, jež se před ní náhle rozevírá jí ve své pestrosti rozevře nepokřivený pohled na sebe i na nově se rozvíjející city.

Listopadoví motýli (Audur Ava Olafsdóttir)

Třiatřicetiletá překladatelka z několika světových jazyků je ze dne na den opuštěna svým milencem i manželem. Podobně jako zapomenutý listopadový motýl se náhle stává křehkou a zranitelnou a trochu tápe, kudy jít dál. Tato žena se shodou okolností na čas stane opatrovatelkou sluchově postiženého syna své přítelkyně, čtyřletého Tumiho, a protože právě nečekaně vyhrála v loterii, vydává se s ním na bláznivou cestu po lávou pokrytém Islandu. Cesta je plná překvapivých dobrodružství, kromě záplav se v ní objevují i náhodní muži, s nimiž se sblíží. Vynořující se vzpomínky během cesty i soužití s malým Tumim ženě poodkrývají cestu k sobě samé a pomáhají jí vyznat se v sobě a svých citech.

Podivuhodný život osamělého pošťáka (Denis Thérialut)

Bilodo pracuje jako pošťák. A ačkoli se neustále pohybuje mezi lidmi, je to velmi plachý mladý muž. S okolním světem příliš nekomunikuje a společnost mu v jeho bytě dělá jen akvarijní rybka. Snad proto, aby měl Bilodo k lidem blíž se po večerech oddává zvláštní vášni. Pokud najde mezi letáky a reklamami osobní dopis, večer nad párou, nikým neviděn, si ho rozlepí a tajně tak vstupuje do zapovězeného světa jiných. Jeho tajná neřest nikomu neškodí a rozptyluje jeho prosté všední dny. Všechno se však změní v okamžiku, kdy Bilodo narazí na dopis psaný formou japonského haiku a bláznivě se zamiluje do pisatelky těchto veršů - dívky Ségolène. Její korespondence příteli uvrhuje Biloda do stále krásnějších snů a představ a ve chvíli, kdy adresát dívčiných dopisů za tragických okolností zemře, rozhodne se vzít život do vlastních rukou.

Vango (Timothée de Fombelle)

Vango je tajuplný chlapec, kterého vyvrhlo moře, chlapec bez minulosti, mluví několika světovými jazyky a ve výškách se pohybuje s větší jistotou než po zemi. Vango prchá před neviditelným nepřítelem, jež mu usiluje o život. Ve spleti křižovatek, na kterých se nachází, potkává kromě svých nepřátel i lidi, kteří nad ním drží ochrannou ruku. Opata neviditelného kláštera Pedra Zefira, či velitele vzducholodi Zeppelin Hugo Ecknera. Skotskou dívkou Ethel, pro niž zatouží žít. Kdo je ale ten neviditelný nepřítel, který Vanga ohrožuje? Aby si Vango dokázal odpovědět, musí zjistit, kým ve skutečnosti je a jaká je jeho minulost. Strhující román Timothéea de Fombelle je příběhem o hledání vlastního místa v životě a je zasazen do historických reálií první poloviny 20. století. Po Tobiáši Lolnessovi je dalším vynikajícím románem z pera tohoto autora.

Justýnka a asistenční jednorožec (Kateřina Maďarková)

Justýnka se nepodobá se běžným dětem, neumí si totiž hrát, jako by ji k tomu chyběla fantazie. Jak jí ale pomoci? Pan doktor ale ví, jak na to. Předepíše Justýnce místo pilulek mluvícího jednorožce a najednou se začnou dít divy. Jednorožec Justýnku vezme do daleké země slov, do kouzelného světa barev a nakonec i do překrásné a tajuplné země Fantazie. A z takové návštěvy se Justýnka nemůže vrátit neproměněná. Výpravná, velkoformátová kniha začínající autorky Kateřiny Maďarkové je doplněna překrásnými snovými ilustracemi Lény Brauner.

Slavík (Kristin Hannah)

Osudy dvou sester Vianne a Isabelle Rossignolových zachycuje román Kristin Hannahové zasazený do válečné Francie - Slavík. Příběh začíná ve chvíli, kdy propuká druhá světová válka a Vianin manžel musí narukovat. Vianne i s malou dcerkou zůstává v rodinném domě, kam se však brzy nastěhuje jeden z nacistických vojáků. Vianne, proto aby ochránila svou dceru, a aby obě přežily válku, postupně přistupuje v soužití s Němcem na drobné kompromisy. S tím se však nechce smířit Isabel, jejíž nezkrotná povaha touží bojovat a nevzdávat se nepříteli jen tak jednoduše. Isabelle nakonec její odvaha a vzdor dovedou až k nebezpečné odbojové činnosti. Oblouk životů obou sester postupně přetínají ztráty těch nejbližších, osobní vítězství i vlastní vnitřní selhání. Poutavý válečný příběh velmi citlivě vykresluje charaktery zobrazovaných postav, ukazuje fyzické i duševní strádání, narůstající strach i odvahu postavit se v těch nejtěžších životních zkouškách na správnou stranu.

Osm hor (Paolo Cognetti)

Román Paola Cognettiho Osm hor je příběhem o hledání vlastní cesty a o poutech k drsné a krásné krajině hor. Příběh zachycuje ve třech samostatných kapitolách téměř čtyřicet let života hlavního hrdiny Pietra. Jeho hluboký, ale komplikovaný vztah k otci i silné přátelství ke kamarádu Brunovi. Hory v příběhu představují místo strohosti a osamění, vzpomínek, které se vynořují a opět mizí, ale i místo, které okouzluje čistotou a vetkává se do duše. Pro Pietrova otce jsou hory přímo vášní a životní volbou. Dávají mu pocit ukotvení, jistoty, vnitřního naplnění a radosti. Podobně vnímá hory i Bruno, který se v alpském podhůří narodil, ten životu v horách později podřídí i celý svůj osobní život. Pietro je mezi nimi spíše hledačem, tím, který obchází svých "osm hor" a hledá své naplnění v cestě. Román o hledání kořenů, vlastní identity i svého místa v životě byl oceněn v roce 2017 prestižní literární cenou Premio Strega.

Křídla ve větru (Sue Monk Kidd)

Román popisuje nevšední pouto bělošské dívky Sarah a její černošské otrokyně Hetty. Jejich přátelství však na naráží na společenské konvence a systém, v němž jsou černoši zcela majetkem svých pánů, musí jim oddaně sloužit a za sebemenší prohřešek jsou krutě bičováni, či jinak týráni. Pro Sarah je střet s tímto systémem hluboce traumatický, nahromaděná úzkost z krutosti a zároveň bezmoci jakkoli osud otroků změnit u malé Sarah vede k oněmění a následně k trvalým problémům s řečí. Sarah teprve jako dospělá nachází sílu vymanit se ze soukolí své rodiny a odjíždí na Sever, uskutečnit jak vlastní vzdělanostní ambice, tak svou snahu bojovat za svobodu a osvobození otroků. K Sarah se přidává i její milovaná mladší sestra Angelina a sestry Grimkéovy se tak ve své době stávají velmi radikálními a neohroženými bojovnicemi za ženskou otázku a práva otroků

Vílí býlí (Radomír Socha)

Když malá Janinka objeví na půdě zaprášenou skříňku s tajuplným herbářem, netuší, že neobyčejná kniha je zároveň vstupní bránou do světa kouzel. Brzy nato vstoupí do světa víl a elfů, do světa mámivého zlatého světla a bytostí, jež se ukrývají v léčivých bylinách - heřmánku, měsíčku, kopřivě či jitroceli. Janinka se zde dozví plno zajímavostí o tom, jak rostliny mohu působit, co je možné z nich vyrobit a kdy je nejlepší je sbírat. Kniha je doplněna krásným bylinným herbářem, a rovněž návodem, jak si vytvořit herbář vlastní. Krásný obrazový doprovod Evy Chupíkové podtrhuje snovost a pohádkovost příběhu. Knihu vydalo nakladatelství Portál a patří k ediční řadě věnované živé přírodě, v níž byly již dříve vydány např. knihy Zákeřné keře nebo Zhoubné houby.

Hromnice, aneb, příběh tajemné stopařky (Eva Prchalová)

Malá Hromnice začíná každý den vždy stejným rituálem. Sedne si na studený okenní parapet a pozoruje svět, který se právě probouzí. Padající listy platanu, zatoulaného pejska, havrany ve větvích. A nejen, že je pozoruje, stává se i jejich "tajemnou stopařkou" poté, co ji zmizí ze zorného úhlu. Zavře oči a ve své fantazii sleduje jejich další kroky. Rozevírá tak před námi svět bezbřehé dětské fantazie, která se rozbíhá do všech stran a kde nic není nemožné. Rozprávět s havranem, proměnit se ve veselého pejska anebo zahlédnout bělostného anděla. Autorka exceluje vytříbeným jazykem, příběh odlehčuje humorem a vše proplétá křehkou optikou lyrismu. Půvabná knížka Evy Prchalové byla oceněna v literární anketě SUK Čteme všichni za svůj přínos k rozvoji dětského čtenářství.

Děvčátko s kosou (Dorothee Schwab)

Poetický příběh Dorothee Schwab předkládá dětem tabuizované téma smrti. Představuje ji pro ně tím nejpřirozenějším způsobem - jako malé děvčátko, které se se svou kosou učí teprve zacházet. Děvčátko je stejné jako všechny lidské děti, chce si hrát, ale také se umí kolem sebe dívat a touží pomáhat tam, kde se někomu ubližuje nebo kde jsou lidé nešťastní. Autorka v příběhu rozkrývá mnoho zajímavých otázek a formou poetického vypravování dětem předstírá možnosti, jak na ně odpovědět. Kniha je skvělou volbou nejen pro děti které se smrtí někoho velmi blízkého už musely vyrovnat, ale i pro rodiče, kteří si chtějí s dětmi o tomto závažném tématu povídat a nabídnout jim prostor k přemýšlení.

Letní host (Alison Anderson)

Fiktivní deník Zinajdy Michajlovny Lintvarjovové, nevidomé lékařky umírající na rakovinu, je zasazen na východní Ukrajinu konce 19. stol. Sem přijíždí jako letní host Anton Pavlovič Čechov, v té době ještě málo známý spisovatel. Mezi oběma mladými lidmi vznikne neobvykle silné pouto, pro nemocnou Zinu se důvěrné rozhovory se začínajícím spisovatelem stanou světlým středobodem v její temnotě, pro Čechova je nezvyklá otevřenost a upřímnost mladé ženy tou nejlepší zpětnou vazbou jeho literární práce. Imaginární příběh autorka zasadila do skutečného rámce reálných postav i prostředí. Decentní, nesmírně poetické záznamy jsou zbarvené chutěmi a vůněmi krajiny. Autorka se v beletrizovaném životopise pokusila ani ne tak o Čechovův portrét, ale zejména o hlubokou sondu do duše umírající ženy, zachytila její klidné smíření s daným stavem a vylíčení pocitů krásy a štěstí, které lze prožít i v tak těžkých okamžicích a které povznášejí život a zbavují jej tíhy.

Podivuhodná dobrodružství Toma Scatterhorna. Tajemství muzea. (Henry Chancellor)

Když jedenáctiletý Tom přijede na vánoční prázdniny k podivínskému strýčkovi a tetičce do Scatterhornova muzea, zdá se, že ho čekají ty nejnudnější prázdniny na světě. Zaprášené a polorozpadlé muzeum s chátrajícími exponáty nevypadá nijak vábně a Tom by si nepřál nic jiného, než vrátit se domů. Brzy se ale ukáže, že muzeum je snůškou mnoha záhad a že Toma čeká spleť podivuhodných dobrodružství. Zvířata v muzeu totiž dokáží zázračně ožívat a Tom v přístěnku pod schody objeví proutěný kufr, který umožňuje cestovat do minulosti. Tom začne volně procházet mezi oběma světy, seznamuje se s geniálním preparátorem Augustem Catcherem a díky němu objeví tajemství modrého elixíru. Ale brzy se ukáže, že není sám, kdo dokáže cestovat v čase a že někdo velmi nebezpečný mu začíná usilovat o život.

Gorila a já (Frida Nilsson)

Devítiletá Jonna žije v dětském domově a je to to nejzanedbanější dítě, jaké si lze představit. Jonna se necítí v domově šťastná, nemá tu moc přátel a ani příliš velkou naději, že by si ji odvedli náhradní rodiče. Přesto se však někdo najde. Dívku si totiž adoptuje gorila. Jonna je nejprve velmi vyděšená, protože gorila působí na první pohled dost nepřátelsky a hrozivě. Vždyť co kdyby Jonnu chtěla sníst k večeři? Brzy se však ukáže, že za zanedbaným zevnějškem a ne příliš vybranými způsoby se skrývá někdo, kdo má ve skutečnosti široké a laskavé srdce. Kniha Fridy Nilsson je příběhem o velkém přátelství, který děti učí především to, že nic nemáme posuzovat na první pohled a je skvělým čtením pro odrůstající školáky.

Jde sem lesem (Daniela Krolupperová)

Daniela Krolupperová vytvořila v pořadí již čtvrtý příběh inspirovaný živou přírodou, po keřích, rybách a hmyzu se zaměřila na svět léčivých bylin. Děti vkročí do pohádkového příběhu o Toníkovi a bludném kořenu a aniž by si to uvědomily seznámí se léčivou silou šalvěje, kopřivy či kostivalu. Skřítkové a víly v nich ukryté totiž dětem prozradí, jak moc jsou tyto bylinky prospěšné a užitečné. Díky vloženým listům herbáře se navíc seznámí nejen s tím, jak rostlinky vypadají, ale mohou zjistit i několik zajímavostí o jejich využití. Otázky v závěru každé kapitoly mohou prověřit, zda-li text pozorně četli, nebo mu naslouchaly. Krásně vyvedená kniha vznikla opět ve spolupráci s ilustrátorkou Evou Chupíkovou a kromě působivého pohádkového příběhu představuje další výbornou didaktickou pomůcku pro učitele i rodiče.

Zachráněný dědeček (Štěpán Zavřel)

Dědeček Tomáš není tak docela obyčejný dědeček, nebojí se jezdit na kolečkových bruslích, dokáže vyrobit z obyčejných drobností nádherné hračky a v jeho pokoji to vypadá jako v botanické zahradě. Není divu, že ho jeho vnoučata i další děti milují a nedají na něj dopustit. Ale co se stane, když dospělí nechají na okraji městečka vystavět domov pro staré lidi, kam je zavřou a odříznou od všech blízkých? Jak se cítí dědeček Tomáš a další stařečci? A co vymyslí děti na jejich záchranu? Autorská kniha Štěpána Zavřela se věnuje důležitému tématu vícegeneračního soužití, jež odívá do kouzelného hávu fantazijního příběhu.

Zuza v zahradách (Jana Šrámková)

Zuza jezdí se svými rodiči na zahradu do zahrádkářské kolonie. Jednotlivé zahrady se zde podobají piškvorkám a každá z nich je jiná. Jsou tu zahrady pěstěné - se záhony, keři a ovocnými stromy i zahrady zpustlé, kde hnízdí jen ptáci. Některé z nich také skrývají nečekaná tajemství. Co se stane, když Zuza potká černého ovčáckého psa, kdo je to Stará Bela a od čeho je ztracený černý klíč? Otázky Jany Šrámkové vyzývají k zamyšlení, jak moc se liší dospělý svět od toho dětského, jak dospělými nepovšimnuté věci mohou v fantazii dětí narůstat a opleteny sněním, dostávat zcela jiný rozměr. Knihu zajímavým způsobem dotváří nevšední ilustrace Andrei Tachezy, jež podtrhují zasněnost a lyričnost textu.

Jsou světla, která nevidíme (Anthony Doer)

Francouzská dívka Marie - Laure v šesti letech přišla o zrak. Její otec, klíčník v přírodovědném pařížském muzeu, se o ní však příkladně stará, vyhotoví pro ni miniaturní model celé čtvrti a naučí svou dceru orientaci a pohybu ve městě i se slepeckou holí. Jenže přichází okupace Paříže a oba musí jistoty svého domova opustit. Vydávají se ke svému vzdálenému příbuznému do přístavního městečka Saint - Malo, kde se ukrývají a doufají, že tak přežijí válku. Lauřin otec však svou dceru zakrátko musí kvůli tajnému poslání opustit. Při cestě zpět do Paříže je zadržen, uvězněn a v nelidských podmínkách umírá. Werner Pfennig je německý sirotek vyrůstající zcela bez prostředků, má však geniální nadání na matematiku a fyziku. Díky svému talentu, se dostane na školu, jež vzdělává elitní německou mládež pro potřeby války. Pro Wernera je to jediná šance, jak se dostat ke vzdělání a k práci, kterou má rád, a tak nadšeně souhlasí. A zpočátku si ani neuvědomuje hrůznost a děsivost toho, čemu se propůjčil. Ale postupně, když ztrácí svého nejbližšího přítele a musí se naučit bezcitně zabíjet, vše pochopí. Je však už pozdě. Cesta, na kterou se vydal nemá žádný zpáteční směr, leda smrt. Werner na konci války dostane za úkol zneškodnit síť cizineckého radiového vysílání, začne křižovat celou Evropu, až jeho cesta skončí v Saint - Malo. Zde zachytí vysílání, které dobře znal ze svého dětství, a které stálo na počátku celé jeho cesty ke vzdělání. I když mu hrozí smrt, rozhodne se vysílání utajit a nakonec i zachránit dívku, která za ním stojí. Tak se Werner a Marie- Laura setkávají - na jeden jediný den. Chlapec, který by v dobách míru mohl být vynikajícím vědcem a nesmírně čistá dívka s křišťálovým hlasem, dva lidé, kteří by se mohli za jiných okolností milovat. Werner Marii - Lauře zachrání život, ale bohužel sám brzy stoupne na nášlapnou minu a umírá. Brilantně napsaný příběh z druhé světové války, kde do sebe události přesně zapadají a jedna vyvěrá z druhé, zaujme poetičností jazyka, čistotou slepé dívky a naivitou snů mladého Wernera, jež autor uvádí do kontrastu s nelidskostí a brutalitou války. Autor do románu zakomponoval také dávnou legendu, jež celému příběhu dává nádech tajuplnosti a mystičnosti. Kniha byla v roce 2015 oceněna prestižní Pulitzerovou cenou.

Pařížská manželka (Paula McLain)

Pařížská manželka je beletrizovaným životopisem první manželky Ernsta Hemingwaye - Hadley. Je spjat s poválečnou Paříží 20-tých let, kde oba žili a zároveň je hlubokým ponorem do citového života obou postav. Hemingway byl v době, kdy se s Hadley seznámil ještě zcela neznámým autorem a v jejich vztahu, nezatíženém penězi ani pozdější Hemingwayovou slávou, bylo cosi ryzího a posvátného. Oba byli ve svém předchozím životě zatíženi silnými traumaty – Hemingway válečnými vzpomínkami, Hadley – neradostným dětstvím, a oba se toužili od minulosti oprostit. Jejich láska, jako by měla moc je vzájemně vysvobodit. Dát jim znovu sílu žít a milovat, dát věcem smysl V počáteční fázi a prvních letech manželství, tomu tak skutečně je, ale později vztah díky Hemingwayově přelétavosti dostává trhliny. Hadley se jen těžko vyrovnává s manželovou nevěrou a ačkoli se vztah pokouší zachránit, je svědkem toho, jak se postupně hroutí. Hadley neměla literární, ani umělecké ambice, ale stála svému muži věrně po boku, podporovala ho v jeho práci, byla citlivým posluchačem jeho myšlenek a prací, měla v sobě ryzí upřímnost, čistotu a opravdovost. A sám Hemingway jako by vedle ní probouzel ty lepší stránky své osobnosti. Jejich vztah vydržel pět let. Hemingway se poté oženil ještě třikrát, měl nespočet milenek a jeho život skončil sebevraždou. Hadley se podruhé vdala, a žila se svým druhým manželem spokojeně a šťastně. Cit, který ji však poutal k E. Hemingwayovi byl natolik silný, že citové pouto k němu nikdy nedokázala přetrhnout, ačkoli žili v odloučení. Také proto je tato "pařížská manželka" zcela neobyčejnou ženou a zaujímá výjimečné místo mezi jeho dalšími ženami.

Modrá mezi nebem a vodou (Susan Abulhawa)

ABULHAWA, SUSAN: MODRÁ MEZI NEBEM A VODOU Ústřední postavou knihy je Chalid, chlapec, který díky prožitým traumatům palestinsko-izraelského konfliktu postihl tzv. syndrom uzamčení - ačkoli jeho vegetativní funkce plně fungovaly a jeho mysl byla při vědomí, tělo bylo zcela zbaveno možnosti pohybu vyjma očních víček. Chalidova mysl se přitom pohybovala mezi sférou živých a mrtvých a dokázala komunikovat se zemřelými. Odvaha a síla žen, které se o něj staraly byla neutuchající, přitom i ony si prošly mnohým utrpením. Chalidova rodina, zejména ženy jeho rodu, vykazovaly od pradávna obzvláštní schopnosti a obdarování. Chalidova prababička dokázala mluvit s džinem a jeho prateta Marjam uměla vidět barevné aury lidí. Po propuknutí palestinsko – izraelské války však celá rodina byla z Gazy vyhnána a žila v uprchlických táborech. Malá Marjam i její matka ve válce umírají, a z celé rodiny nakonec zůstávají pouze Marjamini sourozenci Nazmíja a Mamdúh. Zatímco Nazmíja zůstává, Mamdúhova rodina odchází za lepším výdělkem do Ameriky, a právě zde se narodí po mnoha letech malá Núr, jež podědí Marjamin vzhled i schopnosti. Ale i na Núr jakoby dopadala tíha související s těžkým osudem celé rodiny. Po té, co Núr umírá milovaný dědeček Mamdúh, je odvržena vlastní matkou, zneužívána otčímem a celé dospívání stráví putováním po pěstounských rodinách, vykořeněná a bez pocitu domova. Teprve jako dospělá se Núr znovu dostává do Palestiny, jako dobrovolnice, aby pomohla těžce nemocnému Chalidovi. Až po čase vysvítá, že se zvláštním hnutím osudu setkala se svojí původní rodinou a nachází tak v životě konečně ukotvení a zázemí. Devízou celé knihy je nesmírně poetický jazyk, jež stojí v protiváze k líčeným hrůzám a utrpení lidí. Autorka popisuje veškeré události jakoby zevniř, z hlediska pocitů - otřesů a prohlubní, které v lidské psychice zanechala válka.

Nalehko (Clara Bensen)

Clara a Jeff se poznali přes internetovou seznamku a znali se pouhý týden, když se rozhodli společně odjet na cestu po Evropě. Projeli spolu celkem 8 zemí za pouhých 21 dní. Už to samo o sobě zní neuvěřitelně, ale ještě mnohem neuvěřitelnější je, že Clara i Jeff odjeli bez jakýchkoli předem daných jistot – bez rezervací hotelů a penzionů - a zejména - zcela bez zavazadel, pouze s tím, co měli právě na sobě. Nechávali se nést danou situací a tím co nabízela, náhodnými setkáními a nově vzniklými přátelstvími. A magie a náklonnost vesmíru (či osudu) přítomná v jejich vztahu od samého počátku – je nenechala nikdy na holičkách. Kniha je moderním romantickým příběhem o rodící se lásce, o putování a dobrodružství a je doplněna o retrospektivní a filosofické úvahy, jež dodávají knize lehkost, vtip a zároveň i hlubší ponor.

Tajemství srdce (Šárka Váchová)

Spisovatelka Šárka Váchová ( autorka předlohy k večerníčku Chaloupka na vršku) ve své nové knize Tajemství srdce představuje známý námět Erbenovy pohádky o Jiříkovi a Zlatovlásce. Ten obohatila o nové motivy, rozkošatěla a ve spojení se zajímavými, až magicky působícími ilustracemi tak dotvořila v jedinečný, moderní pohádkový příběh. V pohádce najdeme i ozvuky dalších erbenovských pohádek – Jiřík – syn krále Slavomíra - připlouvá do rybářské chatrče podobně jako Plaváček a je vychován chudými rybáři zcela v nevědomosti o svém původu. V příběhu však najdeme i zcela nové prvky - postavu zlého krále Murdychora bažícího po nesmrtelnosti, jeho úlisného a všeho schopného pomocníka Slotera či dobrou vědmu Lomiku, hodnou vílu zastupující síly spravedlnosti a dobra. Šárce Váchové se podařilo klasický příběh převyprávět moderním jazykem a drobnými změnami zřístupnit myšlení současných dětí, ačkoliv původní kostra příběhu zůstala zachována. Vzdala tak poctu samotnému Erbenovi, jehož pohádka O Zlatovlásce tak i díky jejímu zpracování nezůstane zapomenuta.

Létala jsem za sluncem (Paula McLainová)

Beletrizovaný životopis Beryl Markhamové, trenérky dostihových koní, pilotky, která jako první žena přeletěla Atlantik, je sondou do duše neobyčejné ženy s vášnivým srdcem. Ačkoli měla Beryl anglické rodiče, vyrůstala v Africe, kde si její otec pořídil koňskou farmu. Pro Beryl se Afrika stala osudnou. Zamilovala si ji, tak jako žádné jiné místo na světě. Protože matka ji už ve čtyřech letech opustila a vrátila se do Anglie, Beryl zůstala vydána na pospas zaměstnanému otci, divoké přírodě a africkým domorodcům. Vyrůstala divoce a něco z nespoutanosti a svobody africké přírody jako by se obtisklo do ní samé. Vyrostla z ní nekonvenční, samorostlá žena s obrovskou dávkou odvahy, zvyklá sama o sobě rozhodovat a uskutečňovat i přes nejtěžší překážky své sny. Postupně se podobně jako Berylin otec stala trenérkou dostihových koní, později pak vášnivou letkyní. Její milostný život byl však součtem mnoha ztrát a bolestí. Jediný muž, kterého opravdu milovala byl Denys Finch Hatton, odvážný lovec lvů, rovněž pilot a také milenec dánské spisovatelky Karen Blixenové, autorky slavných Vzpomínek na Afriku. A tak vznikl zvláštní milostný trojúhelník o němž ve Vzpomínkách na Afriku nenajdete ani zmínku, přesto román Pauly McLainové není směsicí pomluv a nactiutrhání dvou sokyní v lásce, spíše je silnou výpovědí o urputném hledání ženy, která dokázala být navzdory době a konvencím věrná sama sobě.

Výš než v sedmém nebi (Griet Op De Beeck)

Kniha belgické autorky Griet Op De Beeck Výš než v sedmém nebi je citlivou sondou do nitra pěti hlavních postav různého věku, naturelu i pohlaví. V knize nahlížíme do jejich nitra a dostáváme se hluboko až k jejich traumatům a nevyřešeným osobním problémům. Spojovacím článkem a klíčovou postavou mezi všemi je Eva. Soucitná bytost, která se vždy dokáže vcítit do druhých, umí je potěšit a povzbudit. Bohužel není tak přitažlivá, aby si jí někdo všiml, a tak ve svých 36 letech na svou velkou lásku teprve čeká. Eva pracuje jako sociální pracovnice ve vězení, kde pomáhá lidem, kteří se dostali na scestí. Ale nejen jim. Pomáhá také své dvanáctileté neteři Lou, která prochází pubertálními nejistotami a zmatky, své sestře Elsie, která se bláznivě zamiluje, ale nenachází odvahu rozbít manželství, ve kterém se necítí šťastná, svému příteli Casprovi, který má Elsie plnou hlavu, pomáhá otci, závislému a nešťastnému alkoholikovi, jehož tíží děsivé tajemství. Nikdo si ale nevšimne, že nejvíce ze všech by potřebovala pomoci právě Eva. Ale ta se naučila své smutky dobře skrývat a předstírat spokojenost, aby druhé nazatěžovala. Jednoho dne se však její pohár zármutku naplní až po okraj a ona nenachází důvod k tomu žít dál, protože už to nedokáže. Její smrt všechny silně zasáhne. Každého po svém. Ale všichni se z nové perspektivy začínají dívat sami na sebe a na to, co ještě mohou změnit ve svém vlastním životě. Kniha získala Bronzovou sochu za nejlepší nizozemsky psaný debut a obdržela další nominace na několik prestižních literárních cen.

Můj skřítek Šalvěj (Markéta Vydrová)

Kdo z nás by nechtěl mít svého skřítka? Holčička Markétka si ho přeje tolik, až se jí jednoho dne vyloupne z ouška. Skřítek s kouzelnou fialovou čepičkou dostane jméno Šalvěj a stane se Markétčiným nejlepším přítelem. Šalvěj však holčičku vždy na nějaký čas zcela bez vysvětlení opouští. Brzy se ukáže, že skřítek díky dřímacímu větru dokáže cestovat prostorem i časem. Tak se skřítek dostane mezi dinosaury, na severní pól či do tropů ke krokodýlům. A Markétka je prvním posluchačem jeho neuvěřitelných dobrodružství. Kniha ilustrátorky Markéty Vydrové je jejím spisovatelským debutem. Vychází ze vzpomínek na "imaginárního přítele", jehož si vysnila a je mmj. doplněna kresbičkami skřítka, které pocházejí z jejího dětství. Půvabná knížka M. Vydrové vyniká překrásným ilustračním doprovodem a přenese své čtenáře daleko za obzor reality, vykouzlí svět fantazie a snovosti, který dnešnímu světu tolik chybí.

Tobiáš Lolness (Timothée de Fombelle)

Dobrodružný román Tobiáš Lolness nás ve dvou částech (Život ve větvích, Elíšiny oči) zavede do koruny rozložitého stromu, kde žijí maličcí stromoví lidé, ne o málo větší než jeden milimetr. Tobiáš je synem významného vědce, který přijde na úžasný vynález. Sim Lolness zjistí, jakým způsobem využívat surovou mízu stromu tak, aby dokázala oživit i neživé předměty. Jenže "tajemství stínky" považuje za tak nebezpečné, že se ho rozhodne veřejnosti nevydat, aby nemohlo být zneužito. Celá jeho rodina se díky tomu ocitá ve vyhnanství a nakonec je odsouzena. Jedinému Tobiášovi se podaří uprchnout, je však stíhán nepřáteli a na jeho hlavu je vypsána tučná odměna. Tobiáš na svém útěku žije v permanentním nebezpečí. Brzy zjišťuje, jak krutá dokáže být hloupost spojená s mocí a do jak míry je ohrožen život samotného stromu. Krutý samovládce Jo Mitch neváhá s pomocí brouků nosatců hloubit do stromu obrovský kráter, jež nahlodává životodárnou sílu stromu. Tobiáš prozatím uprchne do spodních větví a s pomocí své přítelkyně Elíši se pokusí najít a zachránit své rodiče. Ale ti jsou podle všeho mrtví a také Elíša, jak se zdá, ho zradila.... Tobiáš se následně dostává k trávovým lidem - Sloupaným, jak je nazývají lidé na stromě. Nachází si mezi nimi nové přátele a pokouší se zapomenout na svůj minulý život. To se mu ale daří jen do okamžiku, než se dozví, že jeho rodiče stále žijí a že v ohrožení je i jeho milovaná Elíša. Tobiáš se nakonec vydává přímo do nitra kráteru a zachraňuje nejen své rodiče, přátele a svou budoucí ženu, ale nakonec i život celého stromu. Strhující příběh nabitý dobrodružstvím, poetickým způsobem vypráví o síle přátelství, o tom, jak se může lidská povaha pokřivit zlem a zase srovnat odpuštěním, o nebezpečné hlouposti, omezenosti a sobectví i odvaze vyrůstající z lásky.

Starý kraj (Dörte Hansenová)

Anna opouští svého manžela kvůli jeho nevěře a s malým synem Leonem nachází útočiště u své tety Very na polorozpadlém statku ve Starém kraji. Na pozadí Annina života plného ztrát se jako v mlze zrcadlí také ztráty dalších žen její rodiny – rázné babičky Hildegardy, a jejích dvou dcer, citově deprivované Marleny a Very. Bolest, která se karmicky táhne celým rodem působí jakési "zakletí" těchto žen a jejich citové zapouzdření. Teprve Annin život, do něhož vstoupí jako léčivý element narození syna, pomalu směřuje k jejich vnitřnímu uzdravení. Osamělost Very a Anny, jakkoli se na první pohled zdá odlišná, se vzájemně velmi podobají a obě ženy cítí, že mají ve svém vnitřním zranění hodně společného. Vera poskytuje opuštěné Anně svůj dům a Anna jí ho na oplátku začíná renovovat. A s tím, jak je dům opravován – jeho skřípající dveře a polorozpadlé trámy – je léčena duše nejen zchátralého domu, ale i duše obou žen. Příběh mistrným způsobem zachycuje vnitřní život postav, jejichž pocity se podivuhodně prolínají s prostředím domu a okolní krajinou. Po stránce obsahové i stylové je kniha D. Hansenové opravdovou literární lahůdkou.

Herkules a strašidla (Alžběta Skálová)

Herkules je trochu rozhýčkaný kocour zvyklý na pohodlí a dostatek. Se svou paničkou Martou žije uprostřed rušné Prahy, jezdí tramvají, metrem a jeho mistička s granulemi není nikdy prázdná. Celý život se mu ale obrátí naruby, když se Marta zamiluje a rozhodne se spolu s Janem přestěhovat na vesnici do opuštěného statku. Herkules ohrnuje nad životem "v zapadákově" nos a nic mu není dost dobré. Ale osud ho za to dostatečně vytrestá. Ve starém stavení se totiž ukrývají neznámá kočičí strašidla a ta napáchají obyvatelům domu mnoho škody. Nepříjemné nehody zpočátku padají na Herkulovu hlavu, a tak, aby se kocour očistil od nespravedlivých obvinění, musí se chtíc nechtíc se strašidly vypořádat. Překrásně graficky a výtvarně vyvedená knížka Alžběty Skálové působí tajuplným dojmem a jistě potěší jak malé, tak i dospělé čtenáře.

Losos, který se odvážil vyskočit výš (Do-Hyun Ahn)

Stříbrný losos je na první pohled výjimečný. Od ostatních se liší nejen svým zvláštním zbarvením, ale i schopností číst myšlenky a pocity druhých. Silně vnímá krásu řeky a okolního světa. Zpočátku je pro svou stříbrnou kůži vysmíván, ale postupně se za ni přestává stydět, uvědomuje si, že důležité je vnímat věci srdcem. A že nejdůležitějším úkolem pro každého lososa je vytvořit zázemí pro druhé. Na své pouti k pramenům Zelené řeky se dozvídá mnohé, hovoří s řekou o svém mrtvém otci, seznamuje se se svou životní láskou Jasnookou. A když se dostane k úkolu proplout peřejemi, pochopí, že tato cesta při níž lososi riskují svůj život, a mnohdy houfně umírají, je zároveň jediná, kterou smí zvolit, aby nezradili sami sebe. Subjektivně laděný příběh je novodobou poetickou bajkou o hledání svobody a zodpovědnosti za sebe i za druhé.

Tetovaná teta (Daniela Fischerová)

Knížka jazykolamů, rozpočítadel či malých příběhů o zvířatech a všedních věcech, podaná s humorem a jazykovou hravostí, to je nová knížka básní pro děti Daniely Fischerové Tetovaná teta. Autorka chce děti především pobavit a překvapit – svým vtipem, originalitou a nečekanými pointami. V nonsensových básních, limericích či hádankách vsází na zvukovou stránku jazyka – básně vynikají zpěvností, zvukomalbou, dětskou hravostí a průzračností. Verše podtrhují a vtipně dotvářejí neotřelé a rošťácky hravé ilustrace Jaromíra Plachého.

Ježibaba na koloběžce (Jiří Kahoun)

Nad řekou Berounkou leží malá vesnice Kudyhůrky. Tam nežijí lidé, ale strašidla, bubačka Mezulánka s malým synkem bubáčkem, skřítek Jahoda, hastrman Vošplouch a ježibaba Křížalka, která jezdí na lítací koloběžce. Vošplouch má plnou hlavu různých lotrovin, všechny okolo popichuje a vyvádí různé neplechy a lumpárny, aby sám sebe pobavil a ostatní potrápil. Každou chvíli díky svým kouzlům nekouzlům něco nebo někoho začaruje. Hlavně na ježibababu Křížalku má spadeno, ale ta naštěstí není hloupá a s Vošplouchem umí jaksepatří zatočit. A tak se v Kudyhůrkách nikdo nenudí. Kozy se tu mění v kohouty, kolem rybníka běhají chodící ryby a do lesa se nastěhuje Cabrdup. Zkrátka v Kudyhůrkách si jeden druhého dobírá a všichni zažívají plno legrace a dobrodružství.

Příšerní nezbedníci (Martina Drijverová)

Další z řady knížek Martiny Drijverové věnovaných nezbedným dětem nese název Příšerní nezbedníci. Spisovatelka si v knize opět bere na mušku děti svými rodiči rozmazlované a až příliš opečovávané, děti, které se ztrácí v bezbřehosti svých hranic a možností. Příšerní nezbedníci si dokáží vydupat a vyvztekat vše, na co si vzpomenou, jsou zlomyslní, zlí a mají radost z cizího neštěstí. Jejich slabí rodiče jim v tom ani při nejlepší vůli nedokáží zabránit a kdyby nebylo mocných kouzel, kdo ví, jak by to s nezbedníky dopadlo. Takhle se dokáží rukou pohádkové spravedlnosti proměnit tu v ohnivého koně, tu v baziliška či kostlivce a poznají tak až do hloubky osamělost své prázdné duše. Drijverová jim však jako v každé správné pohádce dává možnost vše napravit, změnit se a začít znovu. Kdyby jí využili také příšerní nezbedníci našeho skutečného života, jistě by se nám všem žilo o poznání lépe. Knížku veselými ilustracemi dotvořila Markéta Vydrová.

Myšky v kuchyni (Saira Shah)

Anna i Tobias odjíždějí na polorozpadlou francouzskou usedlost, kde chtějí začít žít nový život. Ve skutečnosti ale oba unikají před hrůznou realitou – narozením těžce postiženého dítěte, malé holčičky Frey. Anna uniká k zavařování ovoce, zahradničení a péči o kuchyň, Tobias se uzavírá do světa komponování a hudby. Ale Freyna přítomnost, chtě nechtě ovlivňuje každého ze zúčastněných. Život na usedlosti obklopené nádhernou přírodou je však velice náročný. Dům je velmi zanedbaný, v kuchyni každou noc pobíhají vše ničící krysy. Freyin zdravotní stav se k tomu neustále zhoršuje, už je jasné, že Freya zůstane navždy dítětem a nikdy nenabude ani základních dovedností. Do toho Anna znovu otěhotní, a brzy nato potratí. Problémy, které narůstají a neustále se vrší už ani Anna ani Tobias nejsou schopni zvládnout. Freyna křehká přítomnost je však nakonec ovlivní víc, než si kdy mysleli. Ačkoli se Freya nevyvíjí jako normální dítě, postupně se její bezbrannost a touha po lásce neviditelně vkrádá do duší obou manželů. A tak Anna i Tobias nakonec dokáží čelit nejen krizi svého manželství, ale i problémům, které jim zpočátku připadaly nepřekročitelné

Běž, chlapče, běž (Uri Orlev)

Skutečný příběh židovského chlapce Srulika patří do linie příběhů o židovských dětech, které nejmladší generaci přibližují 2. světovou válku a problematiku holocaustu. Neuvěřitelný příběh malého chlapce, který v ghettu ztrácí rodiče a musí se naučit o sebe postarat sám je vyprávěním o jeho vnitřní síle žít a bojovat s osudem i za těch nejtragičtějších okolností. Srulikovi se podaří uprchnout z židovského ghetta a seznamuje se s dalšími chlapci s podobným osudem. Ale i jejich cesty jsou brzy rozděleny. Srulik žije nejprve osaměle v lese a s příchodem zimy se nechává najímat do služby u cizích lidí. Spoléhá na jejich soucit, ale musí přísně skrývat své židovství. Ne vždy se mu to daří, a tak nikde nepobude příliš dlouho. Nešťastnou náhodou si však při práci vážně zraní ruku, lékař mu ji však kvůli židovskému původu odmítne operovat. Ruka se zanítí do té míry, že musí být amputována. Srulik se ale nevzdává a učí se žít i v nové situaci tak, aby byl soběstačný. Díky své inteligenci, šikovnosti i nezištnému přátelství několika lidí se nakonec dočká konce války. Skutečný příběh Jorama Friedmana sepsal podle jeho vyprávění spisovatel Uri Orlev, známý také románem Ostrov v Ptačí ulici. Kniha získala několik literárních ocenění a podle jejího námětu byl natočen v roce 2013 stejnojmenný film.

Klárka a 11 babiček (Olga Černá)

Klárka má ze všech lidí na světě nejraději svého dědečka Tomáše. Rodiče ztratila a Tomáš se o Klárku vzorně stará. Navíc má veselou povahu a je s ním legrace. Jenže jednoho dne se dědeček vážně zraní a je převezen do nemocnice, kde bude muset zůstat delší dobu. Aby Klárka nemusela jít do dětského domova, její výchovu na čas převezmou Tomášovy kamarádky. A tak Klárka postupně dostává 11 babiček. Není to s nimi vůbec jednoduché, babičky mají své vrtochy a zvláštnosti, kterých není ušetřena ani Klárka. Zatímco jedna z babiček ji nutí chodit do posilovny a jíst zdravě, jiná ji obháčkovává staromódními retro modely, další ji chce přesvědčit o plastice obličeje a jiná ji vodí po ekologických demonstracích. Klárka si nepřeje nic jiného, než aby se její dědeček uzdravil, ale nejde to tak rychle, jak by si přála. Naštěstí nic netrvá věčně a jednoho dne se její milovaný dědeček vrací. A ačkoli je oba čekají další nečekané nepříjemnosti, jsou na ně už naštěstí dva a s babičkou Terezkou vlastně tři. Knížka Olgy Černé je doprovozena krásnými ilustracemi Alžběty Skálové, které atmosférou a ztvárněním evokují dětské kresby.

O Květušce a tesaříkovi (Jitka Vítová)

Malá Květuška je holčička jak se patří. Žije se svými rodiči v malém domku za městem a obzvlášť miluje jejich ovocnou zahradu. Stromy, rozkvetlé květiny i voňavá jablíčka na podzim. I když Květuška miluje přírodu, z jednoho má strach, děsí ji každý malý brouček, kterého na zahradě uvidí. Všechno se však změní v okamžiku, kdy se Květuška kouzlem zmenší do velikosti právě takového malého broučka. Díky tomu poznává svět hmyzu z úplně jiné perspektivy. Jejím nejlepším přítelem se stane brouk střevlík, kterého se kdysi tolik polekala. Střevlík Květušce zblízka představuje život v lese i na louce, Květuška se seznamuje s dalšími broučími kamarády – vážkou, čmelákem či vlídnou pavoučicí, zažije mnohá dobrodružství a nakonec se div že neutopí ve veliké bouřce. Ale naštěstí vše, jako v každé správné pohádce, dobře dopadne. Půvabná, něžně ilustrovaná knížka Jitky Vítové seznamuje děti se skrytým světem drobného hmyzu a formou pohádky jim ukazuje malé nepovšimnuté zázraky, které se v něm skrývají

3. dobrodružství pavouka Čendy (Pavel Čech)

Autorské knihy Pavla Čecha vynikají překrásnými, tajuplně působícími ilustracemi. Hrdinové jeho knížek bojují s nepřítelem z nejtěžších – s vlastním strachem. Závěrečný díl série o pavouku Čendovi je toho příkladem. Čenda, původně trochu zasněný pavouček žijící v tichém starém domě, je vržen okolnostmi života přímo do víru všech nebezpečí – do hlubokého lesa. S nebezpečím se tu setkává na každém kroku tváří v tvář. Čenda musí překonat řadu nástrah, které mu život v lese přichystá. Při záchraně krásné pavoučice Jany je zajat mravenci, málem zahyne ve víru divokého vodopádu a musí se utkat s obří masařkou Ňomurou. Nic z toho mu však už nebezpečné nepřipadá, protože on sám přestává být v příběhu tím nejdůležitějším. Příběh prosycený myšlenkami indiánské moudrosti je nejen napínavým čtením pro děti, ale ukazuje jim prostřednictvím příběhu, co je v životě opravdu důležité, jak bojovat o své sny a překračovat sám sebe.

Pálenka (Matěj Hořava)

Knižní debut Matěje Hořavy s názvem Pálenka přináší soubor krátkých próz zasazených do rumunského Banátu. Hořava sem přijíždí coby učitel rumunských dětí a doufá, že v samotě a jednoduchosti života, v čistotě přírody unikne snáze sám sobě a bolestem ukrytým hluboko ve svém nitru. Hořava je citlivým pozorovatelem života. Potácí se mezi touhou po blízkosti a nekonečnou samotou banátských strání, kterou si dobrovolně zvolil. Touží se zahlušit jinými obrazy, jinou krajinou, jinými tvářemi. Ale o to více začínají v této daleké zemi vystupovat podobnosti - tváří a gest - které mu připomínají jeho přátele a ztracenou lásku. Hořava vědomě utíká sám před sebou, skrývá se v cizích místech - od své milované samoty bílého stavení na rumunsko-srbském pomezí až po Bavorsko, Bretaň či Albánii. Propůjčuje sám sobě i svrchovanou nutnost hovořit v cizích jazycích jen aby unikl tomu vlastnímu. Ale jeho vzpomínky se vynořují v nejneočekávanějších situacích s o to větší palčivostí, takže se dá říci, že čím více uniká, tím blíž sám sobě a kořenům své bolesti se dostává. Kratičké prózy jsou drobnými střípky života, který v autorovi přes všechno i nadále pulsuje a jsou charakteristické urputnou snahou o přesnost výrazu, vršením synonym, lyrizací textu a básnickým viděním světa. Kniha Matěje Hořavy byla v letošním roce oceněna knižní cenou Magnesia Litera.

Tři banány (Zdeněk Slabý)

Po více než padesáti letech znovu vychází půvabná knížka pro děti spisovatele Z. K. Slabého (v šedesátých letech ji četl na pokračování v Čs. rozhlase Karel Höger) s názvem Tři banány. Knihu vydává nakladatelství Mladá fronta a je doprovozena nezaměnitelnými ilustracemi Adolfa Borna. Dozvídáme se z ní, že kromě Pohádkové země, existuje i Pohádková planeta, ale že dostat se na ni není snadné a umí to jen děti, které stále věří na pohádky. A přesně to se podaří malému Petrovi z Pohádkové ulice č. 8. Když potká pána s černým kloboukem, začnou se v jeho životě dít podivuhodné a nečekané věci. Kouzelný výtah ho vynese vysoko do vesmíru a odtud až na vzdálenou Pohádkovou planetu. Zde ho čeká mnoho dobrodružství, při jednom z nich dokonce málem přijde o život. Aby vyvázl, slíbí svému zachránci, že mu donese z ostrova Kdekoliv tři banány. Zdánlivě jednoduchý úkol se brzy ukáže jako téměř nesplnitelný. Ostrovu Kdekoliv totiž vládne hrozivá Černá paní. Petr cestuje po tajuplných ostrovech, seznamuje se s Ohniváčem, Stříbrovláskou, nešťastným krabem i vědychtivou chobotnicí a nakonec smrtelnému nebezpečí uniká jen o vlásek. Na jeho cestě mu pomáhají nejen kouzelné předměty, ale i jeho důvtip a především dobré srdce. Zdeněk K. Slabý byl v roce 2014 oceněn za celoživotní přínos literatuře pro děti a mládež Zlatou stuhou.

Tsunami blues (Markéta Pilátová)

Spisovatelka Markéta Pilátová byla za své dvě předchozí knihy (Žluté oči vedou domů, Má nejmilejší kniha) navržena na cenu Magnesia Litera a také její třetí román Tsunami blues stojí za povšimnutí. Trumpetistka Karla ztrácí během ničivých vln tsunami v Thajsku nejen své rodiče, ale přichází i o schopnost hrát. Hra na trubku do té doby tvořila hlavní smysl její existence. Karla se však dostává do posttraumatického šoku a je stíhána vlastními přeludy. Neztrácí však úplně vše. Je tu stále její babička, učitel na trumpetu, Kubánec Lázaro a svérázná učitelka španělštiny Jenůfa. Právě ona rozumí složité a nezařaditelné Karle snad nejvíce a rozhodne se jí pomoci. Obě se vydávají na Kubu s tajným posláním pomáhat rodinám disidentů. Osudy Lázara, Jenůfy i Karly se zvláštním způsobem protnou, každý z nich je totiž stižen podobnými ztrátami i hlubokými pocity viny. V Karle drsná kubánská zkušenost nakonec opět roznítí touhu žít, pomůže jí lidsky dozrát a tím i odrazit se od pomyslného dna.

2. dobrodružství pavouka Čendy (Pavel Čech)

Magický svět brněnského malíře a ilustrátora Pavla Čecha je světem sám o sobě. Vejdete-li do něj, pohltí vás - podobně jako Středozemě pana Tolkiena, a na chvíli uvěříte, že tento svět je skutečný. Zšeřelá zákoutí vonící tajuplností, lehká nostalgie opuštěných tichých míst – vše zahaleno do temně zelených a hnědých tónů - to je svět který stvořil a do kterého nás zve Pavel Čech. Jeho poslední autorská kniha pro děti - 2. dobrodružství pavouka Čendy líčí další osudy malého pavoučka. Čenda se řízením osudu dostává do dalekého lesa, zažívá dobtrodružství, o nichž předtím jen četl a o nichž pouze snil. Navazuje nová přátelství a musí se vyrovnat s nebezpečím, jež hrozí na každém kroku. Čech se netají svým obdivem k indiánům, je členem Ligy lesní moudrosti a jeho knihy vyznávají ideály s tím spojené plnou měrou. Poselství Čechových knih ve smyslu cti, přátelství, uskutečnění cesty za vlastními sny i následného překročení vlastního stínu - je ve spojení s překrásnými ilustracemi tím nejlepším, co literatura pro děti v současné době může nabídnout.

Zločin na Starém Městě pražském (Daniela Krolupperová)

Spisovatelka Daniela Krolupperová se ve své nové knize pro děti rozhodla popularizovat významnou postavu českého malířství přelomu 19. a 20. stol.století Jakuba Schikanedera. Kroplupperová nás přivádí do temných uliček Staré Prahy a prostřednictvím dávného zážitku z Schikanederova dětství, kdy jako malý chlapec byl svědkem nešťastné smrti mladé dívky, rekonstruuje vznik jeho nejslavnějšího obrazu Vražda v domě. V příběhu postupně ožívají hlavní protagonisté zobrazení na plátně a my se společně s komisařem Zastávkou vydáváme na detektivní pátrání po domnělém zločinu. Krolupperová zapojuje do příběhu i některé významné postavy literatury 19. stol. jako Jana Nerudu či Elišku Krásnohorskou. Postupné rozkrývání děje udržuje příběh po celou dobu v napětí. Spisovatelka tak vytvořila skvělou historickou detektivku pro děti, kterou zasadila do uměleckého světa a rozšířila dětem povědomí o tomto významném českém malíři. Jeho obrazy dýchají zvláštní snovostí a nostalgií a v dnešní době je neprávem opomíjen.

Pohádka o Janu Amosu Komenském (Lucie Seifertová)

Přiblížit malým dětem významné postavy české historie tak, aby je čtení bavilo a připadalo jim zábavné, není úplně snadná věc. Lucie Seifertová, (známá svým velkým leporelovým vydáním Dějin udatného národa českého) se v útlé knížce o J. A. Komenském o něco takového pokouší. Seifertová vytvořila opět knihu podobnou komiksu, kde obrázky hrají stěžejní roli a jsou doplněny jen krátkým, výstižným textem. Děti se tu nedočtou změť faktů ani letopočtů z Komenského života, a přece to podstatné, jakási tresť jeho osobnosti, vyplyne na povrch. Hloupost je tu nadlehčena humorem, hrůza smrti převedena do pohádkového hávu smrtky s kosou a Komenský, nejlepší učitel na světě, je tím, kdo proti zlu bojuje knížkami. Kdyby je četli vojáci na kolbištích, jistě by si pak povšimli květin, rašících u jejich děl a přestali by válčit - a svět by pak byl o mnoho lepší. Půvabná knížka o Komenském pro nejmenší děti pobaví i poučí zároveň a dá dětem základní povědomí o tomto neobyčejném muži.

Ulička tisíce květů (Gail Tsukiyama)

Působivý román o Japonsku Ulička tisíce květů vytvořila Američanka s japonsko-čínskými kořeny Gail Tsukiyama a na jeho stylu je tato inspirace patrná. Je napsán s jemností, která připomíná starou japonskou poezii, konečně poezie mistra japonského haiku Bašó část románu také uvozuje. Příběh dvou bratrů Hirošiho a Kendžiho je hned na počátku jejich cesty poznamenán smrtí obou rodičů. Oba chlapce však s láskou vychovávají jejich prarodiče a snaží se svým optimismem a hlubokým citem vše zlé překlenout. Zatímco Hiroši sní o dráze zápasníka sumó, Kendži se touží stát řezbářem masek pro tradiční japonské divadlo nó. Oba se úspěšně vydávají za svými sny ale do jejich života tragickým způsobem zasáhne válka. Útok na Hirošimu a obrovský napalmový nálet na Tokio poznamená životy statisíců Japonců. Ohnivá bouře, která se snesla na Tokio krutě zasáhne i do života dvou sester – Aki a Haru, které v plamenech ztrácejí svou matku. Tato tragédie poznamená na celý život zejména mladší ze sester a rána, kterou Aki utrží, se do budoucna ukáže jako nezhojitelná. Životy obou dospívajících bratrů a sester se zvlášním způsobem protnou, ale nevyhnou se dalším tragickým náhodám i nevyhnutelnému vedení osudu.

Jak zvířata spí (Jiří Dvořák)

Jak zvířata vypadají nebo čím se živí, na to by dokázal odpovědět skoro každý, ale jak usínají a jak tráví noc, to ví jen málokdo. Jiří Dvořák, velký obdivovatel přírody, ve své nové knize Jak zvířata spí představuje dětem mozaiku nejrůznějších spánkových zvyklostí jednotlivých zvířat. Možná, že netušíte, že mořská vydra spí položená na vodě celou noc unášena vlnami, že ryba zvaná ploskozubec se chrání proti nočním dravcům bublinou ze slin, nebo že žirafa se během svého života nikdy příliš nevyspí. Její spánek je totiž po pětiminutových intervalech neustále přerušován, aby se ostražitým bděním chránila před lvy. Poetická vyprávění o usínání, spánku a snech zvířat jsou neobyčejnou a poutavou skládankou básnických próz, které popularizují zvířecí říši a přibližují ji dětem z trochu jiného úhlu.

Příšerné zlobilky (Martina Drijverová)

Kniha Příšerné zlobilky Martiny Drijverové (navazuje na úspěšné Nezbedníky a Zlobilky) představuje celou řadu rozmazlených a nevychovaných holčiček, s nimiž si jejich rodiče vůbec neví rady. Holčičky to moc dobře vědí a zkoušejí, kam až může jejich neposlušnost zajít a co všechno jim projde. Odmlouvat, ponocovat, myslet jen na sebe a o druhé se nezajímat a škodolibě se posmívat neštěstí druhých, to všechno jsou nešvary, kterými trápí své okolí a nejvíce své milující rodiče. Ale nebyla by to pohádka, aby zlé nebylo po zásluze potrestáno, a tak i na příšerné zlobilky jednou dojde. Mocí kouzel se promění v bludičku, klekánici či bílou paní a musí všechno, co přály druhým prožít samy. Teprve, když se samy dostanou do nesnází pochopí, jak neomalené bylo jejich chování k druhým. Kniha M. Drijverové se dotýká velmi aktuálního problému dnešní doby – rozmazlených dětí a s humerem ukazuje, že cesta k nápravě by vlastně nemusela být tak obtížná.

Všechno letí, milé děti (Jiří Fixl)

Autorská knížka malíře a ilustrátora Jiřího Fixla ( spolupracuje např. s básníkem J. Žáčkem) zaujme především svou barevností, veselými obrázky, z nichž vyzařuje hravost. Fixl ji vytvořil pro začínající čtenáře a zařadil do ní vedle básniček a pohádkových příběhů i dětmi hojně vyhledávaná malovaná čtení. Je evidentní, že autor se čtenáře pokusil zaujmout nezvyklým výtvarným řešením, v knize se mění styly písma, barevnost stránek, text je hojně prokládán celoplošnými ilustracemi i krátkými komiksy, k nimž si ovšem text musí vymyslet samy děti. Kniha je tak netypickou ale velmi zdařilou variantou prvního čtení, které se snaží přilákat k četbě děti, kteří s písmenky teprve začínají.

Dlouhý návrat (Andrew Krivak)

Andrew Krivak se ve svém románu Dlouhý návrat vrací k tématu první světové války. Hlavní hrdina Jozef Vinich, pro kterého byl inspirací autorův dědeček, prožívá ve svém životě mnoho hlubokých ztrát. Už jako nemluvně za tragických okolností ztrácí svou matku, v bojích první světové války ztrácí nejbližšího přítele a bratra a posléze během svého návratu domů i milovanou ženu. Vinich však čelí nejen ztrátám, ale i mnoha vnitřním otázkám a především hlubokému pocitu viny, otázka : "Proč nejsi mrtvý", kterou autor vkládá do úst jeho nevlastní matce, je skutečně klíčovou otázkou Jozefa Vinicha, který po válce marně hledá ve svém životě nějaký smysl. Prožitá hrůza z utrpení a vraždění, kterého se sám účastnil, v něm zanechá noční běsy a opakovaně se vracející přízraky mrtvých v něm prohlubují pocity neodčinitelné viny. Přesto se v jeho životě objevují okamžiky naděje, v podobě setkání s lidmi, jež mu pomáhají duševně i fyzicky přežít. Vinich se po válce touží vrátit k jediné jistotě, která mu zbývá – ke svému otci. Jeho dlouhý návrat domů mu však setkání s otcem nepřinese a nakonec jej dovede až k novému životu mimo válkou stiženou Evropu.

Chlapec na dřevěné bedně (Leon Leyson)

Příběh Leona Leysona (původně Leib Lejzon) Chlapec na dřevěné bedně je jedním z mnoha příběhů polských Židů zasažených holocaustem a jedním z mála, který se i přes tragické okolnosti skončil dobře. Rodina malého Leona unikla smrti díky Oskaru Schindlerovi, zachránci více než tisíce Židů, kteří pro něj pracovali. Jen díky tomu, že se dostali na tzv. "Schindlerův seznam" , přežili. Rodina malého Leona pocházela z východního Polska, po přestěhování rodiny do Krakova však vypukla válka a Židé byli přesunuti do přelidněného gheta, zbaveni soukromí a vystaveni nedostatku potravin. Odtud pak vedla jejich cesta do koncentračního tábora Plaszow, kde se mělo jejich utrpení znásobit. Nelidské podmínky, těžká fyzická práce, nedostatek hygieny a zvůle a krutost nacistů, kteří zabíjeli jen pro vlastní potěšení, živila strach a beznaděj. Rodina byla několikrát roztržena, nejstarší dva synové bohužel zemřeli. Nakonec díky Schindlerovu seznamu, na který se rodina L. Leysona dostala, se podařilo celý zbytek rodiny z koncentračního tábora dostat ven a převézt do Schindlerovy továrny v českém Brněnci. Zde se rodina dočkala konce války. Nenávist vůči Židům však nezmizela ani po osvobození, a tak se rodina vystěhovala k příbuzným do vzdálené Ameriky. L. Leyson zde začal žít nový život, své vzpomínky uzamkl na dlouhé roky, aby se oprostil od děsivé minulosti, teprve ke konci života jeho zážitky z války vyšly na světlo. Nyní vycházejí v knižní podobě a jsou dalším doplňujícím svědectvím o složité době a hrdinství Oskara Schindlera.

Neberte nám ptáka Loskutáka (Pavel Brycz)

Klárka Řehořová z Prahy 4 neumí vyslovit správně hlásky R a Ř a neumí si s ní poradit ani rodiče ani slovutný logoped Macháně. Teprve až se v zoologické zahradě setká s mluvícím ptákem loskutákem, začnou se dít zázraky. Loskuták, jak se ukáže, je nad všechny logopedy a také je to dobrý přítel, který má srdce na pravém místě. Zlotřilá banda loupežníka Lotrase však jednoho dne ptáka loskutáka unese. A tak se Klárka stává malým detektivem a společně s tatínkem se rozhodne svého přítele zachránit. Kam je jejich dobrodružství zavedou, to už se dočtete v této nevšední, překrásně ilustrované knížce. Autor knihu věnoval "češtině, mé nejmilejší hračce" a čtenáře v ní od začátku až do konce nepřestává překvapovat zajímavými obraty a jazykovými hříčkami. Knížka je kouzelným čtením pro všechny milovníky češtiny a dobrou volbou pro ty, kdo se snaží předložit dětem to lepší, co současná knižní produkce nabízí.

O bílé a černé Karolíně (Jan Vladislav)

Básník a překladatel Jan Vladislav shromáždil v knize O Bílé a Černé Karolíně třináct pohádek o statečných dívkách z nejrůznějších koutů světa. Pohádky jsou plny kouzel, zázračných předmětů a divů, jak to v pohádkách má být, ale zlo v nich je vždy překonáváno těmi nejlepšími lidskými vlastnostmi. Soucitem s druhými, trpělivostí a odvahou snášet bolest, vytrvalostí a věrností sobě i druhým. A láska v nich vítězí nad všemi kouzly, krutým osudem a nakonec přemáhá i smrt. Jan Vladislav knihu vytvořil jako pandán pohádkové knihy O pasáčkovi a zámku na zlatých řetězech, která pojednává o statečných mládencích a princích. Kniha O Bílé a Černé Karolíně je obnoveným vydáním z roku 1971, nyní vychází v novém kabátě s ilustracemi Tomáše Řízka.

Čím jsou lidé živi (Vladimíra Sůvová)

Autentické svědectví o životě v Podkrkonoší z pohledu tří generací žen přináší ve svém románu Čím jsou lidé živi Vladimíra Sůvová. Román nese podtitul Podkrkonošská románová kronika a jak autorka uvádí, byl napsán pro paměť rodu. Sůvová v něm líčí osudy tří generací žen od počátku dvacátého století až do osmdesátých let. Hlavními hrdinkami příběhu jsou ženy zkoušené těžkým osudem. Jejich jemnost a něha jsou pod tíhou života obrušovány a zatlačovány stále hlouběji do nitra. Přesto neklesají na mysli a zůstávají plny soucitu a lásky, která umenšuje sama sebe a rozdává se druhým. I v těch nejtěžších chvílích čerpají sílu z životadárné přírody a důvěrného vztahu k zemi. Autorka napsala knihu pro své nejbližší, ale k jejímu vydání na konci osmdesátých let bohužel nedošlo - a ti, kterým byla určena, zemřeli. Proto ji věnovala alespoň všem lidem s podobným osudem. Její nevšední svědectví vypráví o životě, který byl a který pomalu mizí a smrtí těch nejstarších zapadne a zmizí zcela.

To je Paříž (Miroslav Šašek)

Chystáte se navštívit Paříž s malými dětmi a zároveň chcete, aby si děti z návštěvy velkoměsta co nejvíce zapamatovaly? Aby věděly, že k Paříži neodmyslitelně patří Eiffelova věž, Vítězný oblouk nebo Sacré - Coeur? Pak sáhněte po ilustrovaném průvodci pro děti Miroslava Šaška s názvem To je Paříž. Bohatě ilustrovaná velkoformátová kniha dětem představuje nejdůležitější městské dominanty, architektonické památky i pro město typická zákoutí a to vše provazuje drobnými detaily z každodenního života Pařížanů. Dětem tak obrázky z knížky přímo "ožívají " před očima a mohou se k nim vrátit i během zpáteční cesty, podobně jako se vracíme k obrázkům z fotoalba. Nakladatelství Baobab v současné době připravuje vydání celé edice těchto slavných Šaškových průvodců, v nichž nás provází po evropských městech a zemích.

Sladké zapomínání (Kristin Harmer)

Hope, hlavní hrdinka knihy, je realistická žena s nohama pevně stojícíma na zemi. Život se s ní příliš nemazlil, její manželství se rozpadlo, rodinná pekárna se dostala do finančního krachu, její babička Rose dostala Alzheimerovu chorobu a její stav se den ode dne zhoršuje. Do toho vychovává dospívající dceru, která je plná změn nálad, jež nese puberta i rozvod rodičů. Hope si nestěžuje, vždy byla zvyklá se o vše postarat sama a nežádat o pomoc ostatní. Babička Rose v jednom ze svých světlých dnů, kdy se její ztrácející se paměť na okamžik vynoří z mlhy, svěří své vnučce podivuhodné rodinné tajemství se kterým žila v tichosti a osamělosti celých sedmdesát let. Hope zjišťuje, že její milovaná "mamie" je židovka, že kdysi ve Francii měla širokou rodinu a že tam prožila také osudovou lásku, kterou završila sňatkem. Rose za pomoci svého manžela uprchla včas z Francie, ale jak se později dozvěděla, její manžel J. Levy zemřel v Osvětimi a stejně tak celá její rodina. Byly však tyto informace pravdivé a co když někdo z rodiny Picardových ještě žije? Po tom všem Hope usilovně začíná pátrat, odjíží do Paříže a hledá stopy po svých vlastních židovských kořenech. Postupně ohaluje neuvěřitelné skutečnosti a skládá mozaiku babiččina příběhu i celé její rodiny. Strhující příběh o velké lásce, která dokáže překročit i propast času je paradoxně i příběhem citového chladu, který se přenáší z generace na generaci, ale který lze překročit návratem k vlastní minulosti a zanořením se do dlouho neřešených traumat.

Návštěva malé smrti (Kitty Crowther)

Přiblížit dětem tak těžké téma, jako je téma smrti – to je chůze po velmi tenkém ledě a jen málokdo to dokáže. Spisovatelka K. Crowther/ nositelka ceny Astrid Lindgrenové za dětskou literaturu/ se o to ve své knize Návštěva malé smrti pokouší. Smrt je zde malá, roztomilá osůbka, vlastně dítě, kterému nejvíce ze všeho chybí přítel. Někdo, s kým by si mohla hrát a povídat. Lidé se jí ale bojí a ona se cítí osamělá. Jen malá, těžce nemocná Evelínka, ji vítá s očekáváním a radostí, protože smrt ji zbavuje bolesti. Vzniká tak podivuhodné přátelství malé smrti a dítěte – anděla, které ukazuje, že neexistuje nic, co by mohlo dvě duše, které se milují a potřebují, od sebe oddělit.

Dušinka, víla věcí (Ester Stará)

To, že existují luční či lesní víly, to je v pohádkách běžné. Spisovatelka Ester Stará nás však ve své nové knize přesvědčí, že své víly mohou mít i věci. A děti, které umějí věcem naslouchat se s takovými vílami mohou dokonce i setkat. Dušinka, víla věcí se zjevuje vnímavým dětem, které umějí snít a unášet se proudem své fantazie. Přenáší je do kouzelného světa, ve kterém se mohou skouznout na klouzačce ze zmrzliny, vzlétnout nad střechy domů či vykoupat se ve vaně proměněné v opravdové tyrkysové jezero. Takové děti si pak zážitek ze svého snu dokáží přenést i do života a jejich vnitřní život se tím stává bohatším. Půvabná knížka dotvořená krásnými ilustracemi Lucie Dvořákové potěší všechny děti, které mají velkou fantazii a pro něž je hranice mezi realitou a snem jen velmi málo zřetelná.

Mizící hmyzíci (Daniela Krolupperová)

Předložit dětem zblízka svět živé přírody, nabídnout jim poučení a zajímovosti formou pohádkového příběhu, aniž by měly pocit, že se něco učí, to je ta nejlepší forma, jak si získat dětského čtenáře. Daniela Krolupperová ve spolupráci s ilustrátorkou Evou Chupíkovou se o to snaží už potřetí. Po knize Zákeřné keře nasměrované do rostlinného světa a po knize Rybí sliby, přibližující dětem vodní říši, přichází s knihou pootvírající tentokrát svět drobného hmyzu, kniha nese název Mizící hmyzíci. Tato půvabná pohádka o zlém prokletí, jež postihlo Království růží, kde se to hemží drobounkými vílami a skřítky, nenásilnou formou děti seznamuje se známými i méně známými brouky a motýli, které malému skřítkovi – Princi pohádkovou říši pomáhají zachránit. Vložené přírodopisné listy jsou skvělým pomocníkem v poznání tohoto často opomíjeného světa a pomáhají dětem nabýt základní informace o vzhledu, potravě či dorozumívání těchto drobných živočichů. Kniha je doplněna jednoduchými otázkami v závěru každé kapitoly, které prověří, jak pozorně umí děti číst či naslouchat. Neobyčejně jemné ilustrace Evy Chupíkové podtrhují snovost a fantazijnost příběhu, kniha je skvělým tipem pro předškoláky a děti mladšího školního věku.

Kosprd a Telecí (Eva Papoušková)

Přátelství dvou malých předškoláků s legračními jmény, chlapce Kosprda a holčičky Telecí, je vtipně napsaným příběhem o neuvěřitelných dobrodružstvích dvou malých dětí ze školky. Příběh o tom, že i malé děti mohou mít velké sny je zároveň nepříliš lichotivým zrcadlem světa dospělých, kteří z dětí často vytvářejí zmenšeniny sebe samých a bez ohledu na dětská přání a sny jim vnucují své vlastní. Kosprd musí chodit do školky, ale mnohem raději by pomáhal tatínkovi vyrábět červenou vzducholoď, Telecí má originální nápady, např. navléct si maminčiny červené bombarďáky na hlavu, protože mají krajku a krásný diamant uprostřed, ale ne každá paní učitelka má pro takovou originalitu pochopení, a tak se z obou dětí stanou kamarádi a začnou vymýšlet plán, jak z té zatracené školky utéct. Kosprd a Telecí patří k řadě kreativních dětí, které vybočují z řady, v běžné školce se obtížně zařadí, ale které v budoucnu možná změní náš svět. Kniha je zajímavým tématem k přemýšlení pro děti i dospělé, jak se k sobě všichni máme vzájemně chovat. Kniha zvítězila v literární soutěži o nejlepší původní českou prózu, kterou vyhlásilo nakladatelsví Albatros v roce 2012.

Cyklovýlety po česku a okolí (Martin Leschinger)

Cyklovýlety po Česku a okolí Martina Leschingera navazují na úspěšnou knihu Cyklovýlety po Česku (Flétna 2009) a potěší všechny příznivce cyklistiky, kterým publikace podobného typu na trhu chybí. Nové Cyklovýlety předkládají celkem 64 výletů (z toho 24 okruhů) rozdělených podle náročnosti trasy do tří výkonnostních úrovní. Kniha se tak pokouší uspokojit jak začínající cyklisty a rodiny s dětmi, tak zdatnější cyklisty, kteří touží po větší zátěži i nejnáročnější sportovce. Kniha je doprovozena nádhernými fotografiemi české krajiny, jejích dominant i tichých zákoutí a je provázena velmi poučeným textem. Podrobný popis trasy, kterou lze samozřejmě dle vlastní iniciativy variovat, případně kombinovat s železniční dopravou, je doplněn historickými exkurzemi do české minulosti a popisem nevšedních přírodních krás, které česká a moravská krajina nabízí. Cyklovýlety tak naplňují ideál regenerace těla i ducha, kvůli kterým se na výlety tohoto typu vlastně vydáváme. Publikace je obohacena i o tzv. Pražské kolo a dva výlety přes hranice - do Saského Švýcarska a Dolního Slezska v Polsku.

Poťouši a Zloděják (Miloš Kratochvíl)

Všechny, kdo si oblíbili potměšská rozkmotřidla – bytosti, které nabádají lidi k závisti, sobectví a velikášství - z knihy Miloše Kratochvíla Modrý Poťouch, potěší její další pokračování s názvem Poťouši a Zloděják. Rozkmotřidla se nebezpečně rozmnoží a zamoří celé Potměchy. Do hry vstupuje nejen kouzelná baterka a brýle profesora Jindáčka, naši staří známí - Zuzanka a její přátelé, ale i postava samotného spisovatele. A je to právě on, kdo se rozhodne rozkmotřidla z Potměch vyhnat. Ukáže se ale, že to nebude vůbec snadné, protože lidé se dobrovolně napravovat nechtějí. A právě v této chvíli by všem mohl pomoci kámen Zloděják, který za všech okolností musí všem něco ukrást. Jakou roli sehraje nakonec v příběhu, kdo je to Velký pidimuž a co se stane, když jsou kouzelné předměty nenávratně ztraceny se dočtete v tomto poutavém příběhu, který svými nezaměnitelnými ilustracemi doprovodila Markéta Vydrová.

Zapomenuté šaty (Rikka Pulkkinen)

Na první pohled banální milostný trojuhelník manželství narušeného mileneckou láskou vytváří pouze vnější kontury hluboce psychologickému příběhu o lásce, hluboké osamělosti a hledání opravdových lidských citů. Hlavními protagonisty příběhu jsou – charismatický malíř Martti, jeho žena, světově uznávaná psycholožka Elsa a mladičká Eeva – jejich pomocnice v domácnosti a opatrovnice jejich malé dcery Elly. |Mezi Marttim a Eevou vznikne v době Elsiny nepřítomnosti hluboký cit, který se rozhoří ve vášnivou lásku. Eeva se však pro Marttiho nestává pouze milenkou, zároveň vytváří malé holčičce dlouho hledané zázemí a stává se pro ni náhradou za neustále zaneprázdněnou matku. Dává jí prožít okamžiky sdíleného štěsí a bezpodmínečné lásky, na které bude Ella vzpomínat celý život. Tak vznikne jakási náhradní rodina, která je ohraničena příjezdy a odjezdy Elsy. Vše funguje až do chvíle, než se celá věc prozradí. Pak následuje rozchod bolestný pro všechny a celá věc se stává rodinným tabu. Zasutý příběh se však opět vynoří po mnoha letech, když Elsa umírá na rakovinu a její vnučka najde ve skříni zapomenuté Eeviny šaty. Tehdy se ukáže, že příběh žije dál svým vlastním životem a paralelně pokračuje v životě jedné z Elliných dcer. Kniha Zapomenuté šaty byla navržena do nejužší nominace na nejprestižnější finskou literární cenu a byla přeložena do 12 jazyků.

Písmenka a pan Antonín (Kateřina Závadová)

Útlá knížka Kateřiny Závadové vycházející v edici Prvního čtení je skvělým tipem pro všechny, kdo chtějí děti přivést k četbě prostřednictvím neotřelých a originálních pohádek. Krátké příběhy o písmenkách nejsou totiž z ranku naivních příběhů pro děti. Písmenka zde nežijí v pohádkovém světě, ale ve světě lidí, a proto mají i zcela lidské problémy. Mohou trpět ponorkovou nemocí, mohou si, podobně jako sourozenci, někdy lézt trochu na nervy a také se jim doma může něco pokazit nebo rozbít. Kdo pomůže písmenku A s opravou děravé střechy, kdo je pan Antonín a proč ho mezi sebe vzala písmenka a ne lidé, o tom všem se můžete dočíst v této drobné knížce. Autorka do ní zařadila i nonsensové hříčky, které dětěm vyloudí na tváři úsměv a zároveň je přinutí přemýšlet, jakže to autor vlastně myslel.

Dcera sněhu (Eowyn Ivey)

Jímavý příběh zčásti inspirovaný Ransomovým pohádkovým příběhem o Malé sněhové dcerušce je zasazený do překrásné, čisté přírody Aljašky. Autorka v něm vypráví o dívce divočiny, která se poprvé objeví ve chvíli, kdy dva stárnoucí manželé vyrobí před domem ze sněhu malou sněhovou holčičku. Faina, jakoby se skutečně podobala pohádkové Sněhurce, záhadně mizí a znovu se objevuje a aspoň zčásti nahrazuje manželům chybějící dítě, přestože s nimi pobývá jen na krátkých návštěvách během zimy a na jaře opět mizí v horách. Dívka, vonící po lišejníku a čistém sněhu se zdá být téměř neskutečná, neboť dokáže přežít zcela sama v divočině, v hlubokém mrazu, v podmínkách, které se pro přežití zdají nemožné. Její svobodný život je podobný životu ptáků a zvěře v přírodě a ona sama přírodu považuje za svůj jediný skutečný domov. Když Faina dospěje v ženu, zamiluje se a čeká dítě. Zdá se, že jeho narození ji konečně zcela vrátí přirozenému životu mezi lidmi. Po porodu však dochází k nečekaným komplikacím a Faina je vážně ohrožena na životě. Volání divoké přírody a návrat k ní v okamžiku ohrožení se v té chvíli stává silnější než touha zachránit vlastní život. Uchvacující příběh o sněhové dívce zaujme líčením čisté přírody a skrytým tajemstvím, které z knihy vytváří mimořádné, nevšední čtení.

Dobrodružství pavouka Čendy (Pavel Čech)

Po velkoformátové knize Velké dobrodružství Pepíka Střechy /Magnesia litera 2013/ přichází malíř a spisovatel Pavel Čech s knižní miniaturou nazvanou Dobrodružství pavouka Čendy. Příběh, lehce zahalený rouškou tajemství, vypráví o neobyčejném přátelství, tajných snech a touze po neznámém, které prožívají malý pavouček a dřevěná kukačka ze starých hodin. Dva neobvyklí přátelé jsou jedinými obyvateli starého, rozbořeného domu, v kterém jakoby se zastavil čas. Žijí zde poklidně a ani ve snu by je nenapadlo, že by se někdy mohli podívat do vzdáleného lesa, za obzor, do dálek, které je přitahují, ale ke kterým neumí najít cestu. Jejich život plyne tiše beze vzruchu a trochu smutně, ale pouze do chvíle, než dovnitř do domu vnikne zloděj... Pak události naberou rychlý spád. Drobná knížka, oplývající poetickým výtvarným ztvárněním, je pouze prvním příběhem z připravované série, na niž se z pera tohoto autora, můžeme těšit.

Zázemí (Jana Šrámková)

Jana Šrámková se dostala do širšího čtenářského povědomí hned svou prvotinou Hruškadóttir, za kterou získala Cenu Jiřího Ortena. Zázemí je v pořadí jejím třetím autorským počinem, je opět napsané strohým, úsečným stylem, který pro ni bude patrně již charakteristický. Kniha Zázemí je hlubokou osobní výpovědí, knihou fragmentů, vzpomínek a útržků, z nichž se autorka pokouší sestavit obrázek své babičky. Šrámková, pocházející z farářské rodiny, se celé dětství se svými rodiči neustále stěhovala, a jedině na prázdninách u své u své babičky ve Vysokém Mýtě zažívala opravdový pocit domova - zázemí. A snad právě proto se pokusila zachytit vzpomínky na drobné maličkosti, které po babiččině odchodu mizí postupně z její paměti a propadají se do nenávratna. Zvuk pendlovek, babiččino kmitání po kuchyni, sypání sýkorkám, spaní "na žlutym", kam se přes den nesmí, tisíc momentů, které připomínají babiččinu všeobjímající přítomnost. Kromě vzpomínek zaznívají v knize i ozvuky reálného autorčina života - prožívané těhotenství i mateřství i ničím nepotlačitelné pocity úzkosti, kterým se Šrámková neumí bránit ani jako dospělá. Příběh tvořený krátkými, úsečnými větami je přes svou útržkovitost neobyčejně celistvý. Autorka se totiž dostala do věku, kdy ona sama vytváří zázemí svým dětem a hledá zároveň i zázemí osobní, pro svou vnitřní víru. Snaha dopátrat se skutečných pevných bodů vede autorku k otázkám vlastního vnitřního zrání a dospělosti, neboť příběh o babiččce je uzamčen v její mysli a je už uzavřen, ale její vlastní příběh, ve kterém něco z babičky žije v ní, ten stále ještě pokračuje a ona se i přes neúprosně měnící realitu světa pokouší vytvořit realitu fikční, která může přetrvat, a zachycuje tak babiččin i svůj vlastní příběh alespoň prostřednictvím slov.

Chrochtík a Kvikalka (Ester Stará)

Kniha Chrochtík a Kvikalka spisovatelky Ester Staré a výtvarnice Martiny Matlovičové byla v letošním roce oceněna Zlatou stuhou /cena udělovaná knihám pro děti a mládež/ hned dvakrát, a to za své mimořádně zdařilé literární i výtvarné ztvárnění. Příběh dvou roztomilých prasátek, které touží spatřit blýskavé prasátko, které dosud nikdo neviděl, je příběhem o hledání něčeho tajuplného a obdivuhodného, co by je naplnilo vnitřní krásou a štěstím a podobně jako Komenského Labyrint míří od vnějších dálek a prostorů do hlubin vnitřních, do prostoru vlastního srdce, k místům, kterým říkáme láska, domov a blízkost. Cesta, kterou prasátka podniknou, ukáže jejich odvahu snášet útrapy, schopnost překonat strach pro druhého i jejich hlubokou, vzájemnou lásku. Chrochtík a Kvikalka, nakonec své blýskavé prasátko naleznou, netuší však, že jejich dlouhá cesta je po mnoha útrapách zavede do vlastního domova.

Knížka pro Lucinku (Milena Lukešová)

Knížka o Lucince a jejím malém kočičím kamarádovi vypráví o tom, co všechno může malá holčička prožít během jediného dne – hry s kocourkem v trávě, stavění Krakonošovy zahrádky, velikou bouřku či báječnou jízdu na kolotoči. Autorka do textu citlivě zapojuje slovní hříčky, hraje si zvukomalbou a pokouší se i předškolní děti - dosud nečtenáře - zapojit do textu prostřednictvím interaktivních úkolů s obrázky. Styl Mileny Lukešové nepostrádá dětskou hravost a dokonale vystihuje mentalitu dívčího světa a jeho křehkou poetičnost. Knihu doprovázejí ilustrace Jany Sigmundové.

Rostlinopis (Jiří Dvořák)

Podivuhodné pravdy a výmysly ze zeleného světa

Co je klejicha, čarověník nebo klementinka? Čím to je, že se květy slunečnice otáčejí za sluncem, nebo proč spálení kopřivou bolí stejně jako štípnutí od mravence? Na tyto i jiné otázky odpovídá poetická kniha Jiřího Dvořáka s názvem Rostlinopis. Kniha je jakýmsi poetickým přírodopisem, souborem lyrických próz i básní, které podhalují skryté zákonitosti přírody a nechávají nás nahlédnout pod roušku jejího tajemství. Autor nás v ní seznamuje se známými i méně známými rostlinami, keři, i stromy a poodhaluje bohatost a složitost jejich vnitřní struktury, původu nebo zapojení do širšího krajiného rámce. Suchou teorii přírodopisných učebnic zde ale rozhodně nečekejte. Jakkoli je kniha poučená, překvapí zejména poetickým ztvárněním a okouzleným pohledem, který ukazuje přírodu nikoli jako souhrn latinských jmen, ale spíše jako malý vesmír plný fantazijní hravosti a geniality. Knihu Jiřího Dvořáka v pravém slova smyslu dotvářejí jemné i humorné ilustrace Alžběty Skálové. Dílko získalo nominace na Magnesiu litera a Zlatou stuhu a bylo oceněno jako Nejkrásnější kniha roku v kategorii učebnic a didaktických pomůcek.

Doktor Proktor a vana času (Jo Nesbö)

Další dobrodružství šíleného vynálezce doktora Proktora a jeho malých přátel rozvíjí téma cestování časem. Doktor Proktor vynalezne vanu času, která dokáže přenášet své pasažéry hluboko do historie. Je to jeden z mnoha jeho šílených vynálezů a Proktor ani netuší, že přijde okamžik, kdy mu vana času rozmotá jeho zašmodrchaný život. Bulík i Líza pomáhají svému příteli zachránit jeho velkou lásku Julietu Margarínovou, která pod tlakem rodičů padla do tenat hrozivého Kloda Klišé a jeho mafiácké bandy Hrochů. Přitom by stačilo tak málo a vše by mohlo dopadnout jinak, stačilo by jen zcela nepatrně pozměnit malý kousek historie a život by se odvíjel docela jinak. Podaří se třem nerozlučným přátelům pozměnit běh času? Do jakých míst v historii se budou muset vypravit a jakou úlohu sehraje záhahadná žena s dřevěnou nohou na kolečkové brusli? O tom všem se dočtete v této poutavé knize norského spisovatele Jo Nesboa, doplněné křehkými, nezaměnitelnými ilustracemi Pera Dybviga.

To je otázka (Jostein Gaarder)

Renomovaný spisovatel Jostein Gaarder, který se proslavil především svými knihami Sofiin svět či Dívka s pomeranči, přichází nyní s útlou knížkou pro děti mladšího školního věku s názvem To je otázka. Filosoficky laděná knížka je plná otázek k přemýšlení, které dětem pomohou odlišit důležité od nedůležitého, zavedou je až k hranici konce lidského života, jeho smyslu, vědomí sebe jako duše a mysli či k hledání svého místa ve světě. Kniha zdaleka není odpovědníkem k složitým filosofickým otázkám, je pouze námětem k přemýšlení a k rozhovoru rodičů s dětmi a pokud přináší nějaké odpovědi, pak pouze prostřednictvím náznaku, v jemných ilustracích které knihu dotvářejí.

CHANTAL - život na laně (Chantal Poullain, Michaela Zindelová)

Nikoli klasický životopis, ale spíše drobnohled názorů, životních směřování, ztrát i drobných okamžiků štěstí se pokouší předložit ve své knize Chůze na laně Chantal Poullain ( ve spolupráci s Michaelou Zindelovou). Tato temperamentní Francouzska se pro "chůzi na laně - tj. odevzdání se životu a lásce bez předem daných jistot, rozhodla už ve dvaceti letech, kdy se rozloučila s dosavadním životem a rozjela se do cizí, neznámé země za svou životní láskou – Bolkem Polívkou. Od té doby udělala podobných rozhodnutí bezpočet - založila nadaci Archa Chantal, bojovala s rakovinou prsu, zažila lásku i bolestný rozchod s milovaným mužem, prožila autohavárii...Z mladičké šarmantní dívky postupně dozrála v okouzlující ženu s citlivým srdcem i schopností racinálního nadhledu. Ve své knize se Chantal pokouší nejen pootevřít své srdce a rozestřít svůj bohatý vnitřní život, ale především pomoci těm, kteří svoji životní cestu teprve hledají.

Maskot (Mark Kurzem)

Kniha Marka Kurzema Maskot vypráví neuvěřitelný příběh autorova otce - "malého židovského chlapce, který přežil " a je dalším strhujícím svědectvím o období holocaustu. Alexi Kurzemovi bylo pouhých pět roků, když se rozhodl uprchnout před masakrem vyvražďování Židů, jež začalo probíhat v jeho vesnici. Byl svědkem smrti své matky i sourozenců a hnán touhou přežít, utíkal pryč od hrůzných zážitků a skrýval se několik týdnů v lese. Právě zde ho našli nacisté, kteří se jako zázrakem rozhodli roztomilého chlapce nezabít a učinili si z něj "maskota" – malou napodobeninu nacistického vojáka a nakonec i hlavního hrdinu svého propagandistického filmu. Alex Kurzem odhaluje své tajemství po více než šedesáti letech, neboť je hnán otázkami po nalezení své skutečné totožnosti. Pokouší se pátrat po stopách dávno ztraceného dětství a skutečně se mu podaří odhalit své pravé jméno, rodiště, masový hrob své matky i žijící rodinu nevlastního bratra. Kurzemova kniha je zcela neobyčejným příběhem, napsaným se zostřenou citlivostí, a pokouší se nastínit věčný problém identity, spoluviny i paměti.

Habent sua fata libelli (Jakub Volný)

Prvotina Jakuba Volného obsahuje krátké lyrické prózy, které překvapí sevřeným tvarem a nádechem poetičnosti. Ožívají v nich zdánlivě nepatrné a neživé věci – světlo, tony, vítr..., které jsou nadány lidskými city a s hlubokou vášní touží, stejně jako lidé, milovat. Zaslechne-li člověk jejich vzdálený šepot, umožní mu prožít nevšední pocit souznění a hluboké vnitřní krásy. Volného miniatury připomínají svým impresionismem povídky V. Woolfové a jsou neobyčejnou a neotřelou prvotinou nadaného autora.

Zhoubné houby (Radomír Socha)

Kniha Radomíra Sochy patří k didaktickým knihám, které dětem pomáhají hravou formou rozestřít určitou specifickou oblast lidského poznání – v tomto případě svět houbařství. Předškoláci Jonáš a Adélka přijíždějí k dědečkovi, velkému znalci hub, který se jim tajuplný a zázračný svět jedlých i jedovatých hub snaží přiblížit. Učí je houby rozeznávat a vysvětluje prapůvod vzniku jejich jmen – nejčastěji fantazijním příběhem plným vil a skřítků. Poukazuje na možné nebezpečí záměny a vychovává ze svých vnoučat nejen vášnivé houbaře, ale zároveň i ty, kdo se umí k přírodě chovat s o ohleduplností. Kniha je doplněna krásnými obrázky Evy Chupíkové a každý příběh na konci obsahuje otázky k procvičení porozumění textu a dalšímu rozvjení tématu.

Za zvířátky k vodě (Zuzana Kovaříková)

Chcete děti poutavou formou seznámit se zvířátky žijícími ve vodě nebo kolem ní? Pak sáhněte po knize Zuzany Kovaříkové Za zvířátky k vodě. Knížka, která vychází v edici "Třetího čtení", líčí krátké zvířecí příhody zachycující sílu kamarádství i drobné strasti a trápení malých zvířátek - sladkovodních ryb, vodních ptáků i dalších živočichů, o kterých děti často nemají ani tušení. Dozvíme se tak, jak se nejprve pohádali a pak usmířili čáp bílý a černý, kdo uloupil krásná ptačí vejce, či co se zdálo v bláznivém snu malé hydře. Každý příběh je v závěru doplněn encyklopedickými informacemi, díky nimž se děti seznámí s podrobnostmi i zajímavostmi ze života jednotlivých zvířat. Kniha je doplněna půvabnými ilustracemi Andrey Tachezy, které poeticky dokreslují atmosféru celé knihy.

Sny na dobrou noc (Arnošt Goldflam)

Sny na dobrou noc jsou další z řady úspěšných knih Arnošta Goldgflama věnovaných dětem. A nutno říci, že jde opět o knihu pozoruhodnou. Autor zde předkládá dvanáct příběhů, v nichž se dětem plní jejich nejtajnější a nejtoužebnější sny. Zatímco chlapci se tu setkávají s příšerami a upíry a vstupují do bratrstva krvavého řádu, holčičky rozmlouvají s oživlými panenkami a létajícími vílami. Jen těžko lze docenit význam těchto představ a snů, rozvíjejících se v dětské mysli. Goldflam je nijak nezlehčuje a dokazuje, že dětský svět je světem sám o sobě a dospělý mu porozumí jen ztěží, spíše může jen přihlížet úžasné hře fantazie a barev. Kniha je vskutku pozoruhodným dílkem a je nutno dodat, že jde o dílko rodinné, neboť ilustrace ke knize vytvořila Goldflamova manželka Petra Goldflamová- Štětinová.

Zbývá nám tak málo času (Dominique Marny)

Mladá Francouzska Rose prožívá poslední okamžiky štěstí po boku svého muže Bertranda, vzápětí však přichází válka a okupace Francie. Její manžel spolu s ostatními odchází na frontu a Rose zůstává na rodinné usedlosti jeho rodičů. Ani ona však neskládá ruce v klín a pokouší se pomáhat uprchlíkům a pronásledovaným Židům. Zatímco vůči manželovi pociťuje Rose stále větší odcizení, a to nejen díky vzájemnému odloučení, ale i během jeho krátkých, nenadálých návštěv, vstupuje jí do cesty katalánský uprchlík Luis, s nimž ji sváže hluboké citové pouto. Oba zamilovaní prožívají okamžiky hluboké lásky a vnitřního naplnění. Ale jejich štěstí je nakonec rozbito Luisovou smrtí. Rose se však po prožitém vztahu už nedokáže vrátit ke svému dřívějšímu životu, opouští manžela i pohodlí jeho domova a vydává se, obohacena prožitým štěstím, vstříc novému životu.

Velké dobrodružství Pepíka Střechy (Pavel Čech)

Že je někdy těžké rozlišit, kde končí skutečnost a začíná sen, o tom vypráví nová kniha Pavla Čecha – Velké dobrodružství Pepíka Střechy.

Pepík je kluk jako každý jiný, a přece se od druhých trochu liší. Má totiž příliš bujnou fantazii, barvité sny a v skrytu duše touží po dobrodružství. Ve skutečném životě se však cítí trochu osaměle, je terčem posměchu spolužáků a bojuje se strachem a obavami. Jeho touha prožít něco mimořádného a neopakovatelného však nakonec najde své naplění. V Pepíkově životě se objevuje tajemná dívka s hlubokýma očima, s níž Pepík zažije neuvěřitelná dobrodružství, o nichž dříve četl jen v knížkách. Společně odhalují tajemství starého mlýna, kde se"zastavil čas" a vstupují do vlastního tajuplného příběhu plného nebezpečí a nástrah. Pepík v něm svádí ten nejtěžší boj sám se sebou a zjišťuje, že " chce-li člověk někoho zachránit, může se mu nakonec stát, že zachrání sám sebe." Kniha Pavla Čecha vyniká neobyčejně působivými ilustracemi, které jí dodávají poetičnost, melancholii a zahalujií ji oblakem kouzla a tajemství.

Nádhera života (Michael Kumpfmüller)

Román Michaela Kumpfmuüllera Nádhera života je strhujícím svědectvím o posledním období života spisovatele Franze Kafky. Nedotýká se však jeho nejznámnějšího milostného vztahu s Milenou Jesenskou - osudovou ženou se tu stává až poslední Kafkova láska, s níž se seznamuje teprve rok před svou smrtí, v létě roku 1923 na ozdravném pobytu u Baltu. Židovská dívka Dora Diamantová Kafku zcela okouzlí a vzplane mezi nimi láska, která přetrvá až do úplného konce Kafkova života. Franz v tomto posledním milostném vztahu dozrává, opouští rodičovský byt a rozhodne se pro společné soužití s Dorou v Berlíně. Teprve na konci svých dnů tak dokáže život nejen pozorovat a jako spisovatel ho "věnčit slovy" , ale dokáže do něj vstoupit, zodpovědně se rozhodnout a skutečně ho i žít. V té době je však bohužel už nevyléčitelně nemocný. Milenci se však od sebe již neodloučí a zůstávají spolu až do úplného Kafkova konce.

Jižní louka (Astrid Lindgrenová)

Poslední, v Čechách dosud nevydané dílko Astrid Lindgrenové Jižní louka patří k dalším zdařilým počinům této fenomenální autorky, známé v českém prostředí především díky Pipi, dlouhé punčoše či Dětem z Bullerbynu. Lindgrenová se ve své nové knize pouští do poměrně složitých, takřka nedětských témat - jako jsou osiřelé děti, citové strádání, nemoc a chudoba... která však ani v dnešní době nejsou zcela bez významu. Lindgrenová opět dokazuje, že zústává skvělou vypravěčkou a podává tato složitá témata s příměsí pohádkového kouzla a všudypřítomné naděje. A tak jakkoli je život osiřelých sourozenců Anny a Matyáše bezútěšný, nakonec jsou děti pohádkovým kouzlem vyvedeny na překrásnou Jižní louku – náherné místo plné světla a her, připomínající ztracené dětství. Také osiřelá Malin, ocitající se v chudobinci, nechce podlehnout šedi a ošklivosti prostředí a její touha a víra nakonec stvoří cosi "milého a krásného", s čím může splynout. Existenciální pohádkové příběhy Astrid Lindgrenové nejsou jistě určeny všem, ale budou přístupné zejména přemýšlivým a hluboce citlivým dětem. Knihu vhodně dotvářejí ilustrace Mariny Richterové a vytvářejí tak spolu s textem mimořádné, nevšední dílko.

Vítr čekající na déšť (Robert Neubert)

Románová prvotina Roberta Neuberta Vítr čekající na déšť má v podtitulu motto : "Neberte život tak vážně, vše bude stejně nakonec jinak! ", čímž dokonale vystihuje své ambice. Jde o pohodové čtení, jež si klade za cíl čtenáře pobavit a poskytnout mu notnou dávku nadhledu, humoru a odlehčení. Martin Lánský, třiatřicetiletý muž unavený svým životem se rozhodne pro zvláštní terapii - naordinuje si cestu do lázní. Čtrnáctidenní pobyt v Mariánských Lázních mu však zcela změní život. Město, se svým osobitým koloritem - zpívající fontánou, nádhernými parky a rodinnou atmosférou - mu zcela učaruje. Martin jakoby se zastavil a začal svůj život pozorovat z výšky. Stává se zúčastněným pozorovatelem komických, bizarních i dojemných situací, nahlíží do mezilidských a partnerských vztahů. Neubert se prostřednictvím svého románu pokouší dotknout základních fenoménů své doby - nesourodých rodin, přecitlivělosti vůči dítěti, stáří na okraji společenského zájmu, tématu maloměšťáctví, falešného pózerství či honby za majetkem. Kniha chce pobavit, rozesmát a svým způsobem i dojmout, pokouší se posunout hranice vnímání směrem k nevážnosti a laskavému humoru, který obkružuje křehkou a zranitelnou lidskou existenci.

Detektivové (Zuzana Pospíšilová)

Úspěšná autorka knih pro děti Zuzana Pospíšilová (Naše sousedka je čarodějnice, Pohádky před spaním aj.) přichází nyní s novým titulem s názvem Detektivové. Stěhování do nového domu přinese Kubovi a Tomášovi nová kamarádství a spoustu netušených dobrodružství. Chlapci se stávají součástí tajné klučičí party a shodou okolností jsou svědky krádeže vzácného obrazu. Vynalézaví detektivové dokáží duchapřítomně jednat a pomohou tak policii odhalit pachatele i najít záhadně zmizelý obraz. Nový příběh Zuzany Pospíšilové je prvním z řady zamýšlené detektivní série pro děti a jistě potěší všechny hloubavé a přemýšlivé čtenáře toužící po vzrušení a napětí nefalšované dětské detektivky.

Doktor Proktor a prdící prášek (Jo Nesbo)

První z série příběhů, z pera úspěšného norského spisovatele Jo Nesba o prazvláštním profesorovi doktoru Proktorovi, nás přivádí do norského města Osla. Právě sem do Dělové ulice se přestěhuje malý klučina Bulík, zde se seznamuje s Lízou a s trochu podivínským vědátorem doktorem Proktorem, který vynalezne nejzvláštnější věc na světě – prdicí prášek, sloužící k obveselení dětí. Posléze svůj objev zdokonalí a vymyslí jeho supersilnou verzi, kterou může využít i Nasa – Národní úřad pro kosmonautiku a letectví. Jenže vynálezy doktora Proktora jsou zcizeny a on i jeho přítel Bulík se ocitají ve vězení. Jak nakonec skončí napínavé dobrodržství, v němž nechybí krkolomné zvraty a v němž půjde dokonce i o život? Příběh plný humoru, jazykových hříček, nespoutané fantazie a lehkosti patří k tomu nejlepšímu, co současná knižní produkce může nabídnout.

Ježkovy voči a jiné pohádky (Stanislava Reschová)

Knížka pohádek Stanislavy Reschové spojuje tradici původní klasické pohádky s prvky pohádky moderní. Setkáváme se zde s klasickými pohádkovými bytostmi, ale přesto jakoby vrostlými do dnešní doby. Na princezně Harmonii je proto nejkrásnější, že je to vlastně úplně obyčejná dívka, pouze bláznivě posedlá hádankami. A trojhlavý drak vůbec není strašlivý, ale naopak – chytrý, krásný a šťastný. Čarodějnice zde chodí v dobře padnoucích džínách a nevěští z křišťálové koule, ale používá běžný internetový vyhledavač a také zdravý rozum. A nemocnou princeznu Neštovici zachrání nejen zakletí princové, ale i léčivá síla bylin a lásky. Půvabná knížka Stanislavy Reschové oceněná cenou nakladatelství Albatros popisuje zcela konkrétní, reálný svět, který zjemňuje příměsí dětské fantazie a humoru.

Lea (Pascal Mercier)

Příběh Pascala Merciera Lea je hluboce citlivou sondou do lidské duše odkrývající její nejskrytější zákoutí. Vypráví příběh dívky, zdrcené smrtí své matky, jež vášnivě propadá kouzlu houslové hry. Hudba Leu vrátí zpět do života, dívka do ní vkládá veškerý cit a prožitou bolest a podaří se jí dosáhnout velikých úspěchů. Ale ani hudba nedokáže vymazat hluboké jizvy po ztraceném citu. Neúspěchy a obavy ze ztráty sebevědomí nakonec jen urychlí rozpad Leiiny osobnosti. A i největší snaha Leina otce zachránit dceru před propastí vlastní duše se ukáže marná. Paradoxně je to právě on, kdo nakonec dokoná její neštěsí. Mistrně napsaný příběh Pascala Merciera je reminiscencí na staré řecké mýty, kde předurčenému osudu nelze uniknout.

Nejsem jako vy (Jodi Picoultová)

Příběh o chlapci, který je jiný než ostatní

Judi Picoultová si zvolila jako téma své nové knihy dosud málo známou formu autistické poruchy zvanou Aspergerův syndrom. Osmnáctiletý Jacob má v určitých směrech neobvyklé nadání, je např. schopen vstřebat velké množství encyklopedických znalostí, na druhou stranu však jeho život vyžaduje striktní dodržování různých pravidel, jejichž narušení vede k hlubokému otřesu jeho psychiky a prudkým záchvatům vzteku. Jacob trpí Aspergerovým syndromem. Má nedostatečně vyvinutou sociální inteligenci a je neschopen empatie, proto nedokáže rozpoznat potřeby druhých a je od nich oddělen jakousi neviditelnou stěnou. Soužití je však složité pro všechny zúčastněné. Jeho matka podřídila svůj život zcela Jacobovi, vzdala se své kariéry a kvůli péči o syna se jí rozpadly všechny partnerské vztahy. Ani patnáctiletý Jacobův bratr Theo to nemá snadné. Nedobrovolně musel začít hrát úlohu dospělejšího, vždy chápajícího a toleranatního bratra,což vpodstatě nepříslušelo ani jeho věku. Theo svého bratra kvůli jeho nemoci nenávidí, protože žít vedle něj pro něj znamená peklo. I on je nedobrovolně oddělen od svých vrstevníků, kteří ho nepříjímají jen proto, že je bratrem toho" divného kluka ". Životy všech zůčastněných jsou však narušeny tragickou událostí - násilnou smrtí Jacobovy učitelky Jess. A ačkoli stopy vedou nejprve k jejímu příteli Markovi, brzy se ukáže, že další důkazy směřují právě k Jacobovi. Byl by chlapec podléhající prudkým záchvatům vzteku schopen zločinu? Nebo ho jeho zvláštní porucha vede vždy k zvláštnímu a pro ostatní těžko vyložitelnému chování? Picoultová ukazuje, jak i v dnešní prosociálně orientované společnosti to mají těžké děti trpící jistou "jinakostí", která je pro ostatní těžko pochopitelná a jak neuvěřitelně těžké to mají i ti, kteří s takto nemocným dítětem bezprostředně žijí.

Dráček Mráček (Daniela Krolupperová)

O tom, že existuje silná spojitost mezi světem fantazie a skutečným světem lidí, a že z jednoho do druhého lze přejít po kouzelné pěšince nás přesvědčí nová kniha D. Krolupperové s názvem Dráček Mráček. Právě na takové pěšince totiž zabloudí malý dvouhlavý dráček, a nechtěně se tak dostane do lidského světa plného neznámých věcí, nástrah a nebezpečí. Naštěstí dlouho nezůstává sám a nachází tu malého lidského přítele. Malý dráček zažije ve světě lidí mnoho dobrodružství, neboť je stejně jako všechny malé děti trochu neposlušný a zvědavý - při honbě za motýlem zabloudí v třešňovém sadu, zažije nebezpečnou plavbu po divoké řece, nebo výlet do skal za velikým drakem. Najde malý dráček ve skalách dračího přítele nebo se znovu vydá hledat ztracenou pěšinku do pohádkového světa? Lehce napsaný příběh stojící na pomezí reality a snu je určen všem předškolním dětem a je i vhodným typem pro první čtení začínajících čtenářů.

Tři anglické lásky (Ivana Mudrová)

Osudy a krajinami J. Austenové, sester Brontëových a Daphne du Maurier

Nová kniha Ivany Mudrové /autorky čtenářsky úspěšné trilogie Kam značky nevedou) - nás přivádí tentokrát na území Anglie. Kniha, která stojí na pomezí literárně-historické publikace a cestopisného žánru je jakýmsi netradičním bedekrem spojujícím místa a osudy významných anglických autorek J. Austenové, sester Brontëových a Daphne de Maurier. Autorka se pokouší nalézt skutečné předobrazy míst, jež mohly tvořit dějiště nejslavnějších románů zmiňovaných autorek - hledá, zda existuje skutečný Thornfield, kde prožívá svou lásku k panu Rochestrovi Jana Eyerová, nebo pátrá po tom, zda existuje Větrná hůrka (nejslavnější román Charlotiny sestry Emily Brontëové), či dějiště Pýchy a předsudku (J. Austenová)...Mudrová putuje po místech, kde spisovatelky vyrůstaly, kde prožívaly své mládí, a která byla místem, jejich prvních literárních pokusů a popisuje jejich často trnitý osud, protkaný předivem právě tak silných citů, jaké najdeme v jejich románech. Do jaké míry se shodoval např. osud Charloty Brontëové a Jany Eyerové? Existovala skutečná Rebeca z románu Mrtvá a živá? Autorka se pokouší najít spojitost či naopak rozdílnost v jejich vlastních osudech a osudech literárních hrdinek, které je proslavily a pro docílení maximálně celistvého obrazu připomíná i nejslavnější filmová zpracování těchto děl. Dílko podtrhují překrásné, melacholické fotografie anglické krajiny i fotografie z nejslavnějších filmových adaptací. Mudrové se tak podařilo vytvořit velmi pěknou publikaci, která by mohla sloužit pro literárně znalé čtenáře jako vynikající bedekr po Anglii - trochu hlouběji.

Láska Anny Frankové (Sharon Dogar)

Román o první lásce, která se stala zároveň i poslední

Román Láska Anny Frankové vznikl jako protiváha k slavnému Deníku Anny Frankové - židovské dívky, která se se svými rodiči a rodinou van Pelsových po dva roky skrývala před nacisty v zadním traktu jednoho amsterodamského domu. Úkryt byl však odhalen a Anna a ostatní obyvatelé úkrytu, až na Annina otce, zemřeli v koncentačních táborech. Spisovatelka Sharon Dogar se padesát let po vydání slavného Deníku pokusila napsat imaginární román s názvem Láska Anny Frankové, kde se pokouší obtížnou situaci obou skrývajících se rodin zachytit očima mladíka, do něhož se Anna zamilovala. Hloubavá, přemýšlivá a nezkrotná Anna je zde konfrontována s plachým a po něze toužícím Peterem. Jejich počáteční nevraživost se postupně mění v náklonnost a vzájemné okouzlení. Petrovo vyprávění zachycuje první neobratné doteky a polibky, odehrávající se pod napjatým dozorem dospělých, marné pokusy o pubertální vzdor i překotné dospívání obou zamilovaných. Milostný vztah je však posléze přerván vpádem nacistů a odvlečením všech zůčastněných do koncentračních táborů. Román zachycující citový vztah dvou dospívajících lidí se pokouší zobrazit také krutou realitu koncentračního tábora v Osvětimi, kam byl Peter převezen. Hluboce emotivní a jiskřivý styl Sharon Dogar z něj činí jeden z nejpůsobivějších románů o holocaustu.

Listopadová pohádka (Věra Provazníková)

Poetická pohádka o hledání lidského přátelství

Jak vypadá svět, v němž si malá holčička začne ke skutečnému světu přimýšlet svůj vlastní? Dětský koberec se v něm změní v pestrobarevnou zahradu, červená ještěrka pláče ohnivé slzy, zcela znenadání se tu zjevují kouzelné domečky, v nichž hraje zvonkohra. Koho nachází osamělá holčička putující větrným listopadovým dnem? Kdo je malý skřítek Pidi a rozvzpomene se Miláček na někoho, koho vymyslel nejen pro děti, ale i sám pro sebe? Tyto otázky zodpoví nová knížka Věry Provazníkové plná hravé dětské fantazie a touhy si představovat.

Rybí sliby (Daniela Krolupperová)

Podivuhodná cesta do kraje mořské vody

Daniela Krolupperová se ve své nové knize s názvem Rybí sliby vrací k podobnému pojetí i formě, jaké známe již z její předchozí knihy Zákeřné keře. Děj je však tentokrát zasazen do zcela odlišného rámce, jímž se autorce stává svět vody a života v ní. Příběh vypráví o strastiplné cestě mořské panenky zakleté zlým černokněžníkem zpět do moře za svými družkami a ženichem. Mořské panence pomáhají na daleké cestě po vodě nejen říční ryby a další živočichové žijící kolem ní, ale i pohádkové bytosti podobné jí samé - jako panenka z cárů ranní mlhy či vodní paní. Kniha je doplněna encyklopedickými informacemi o podmořském i sladkovodním světě a vede tak děti k většímu prohloubení zájmu o problematiku živé přírody. Půvabné dílko je doplněno jemnými ilustracemi Evy Chupíkové, které podtrhují fantazijnost příběhu.

Jak maminka vylezla na strom (Michaela Vetešková)

Reportážní pohádky okořeněné hravostí a fantazií

Jak to dopadne, když maminka stráví spoustu času v práci a večer se snaží dceři ztracený čas vynahradit? Vzniknou pohádky. Pohádky o tom, co zajímavého maminka - novinářka točící reportáže - v práci zažila. Autorka do pohádkových příběhů vklínila reálné prvky - skutečné historické osobnosti (Tycho Brahe), historické budovy (Týnský chrám) i předměty spjaté s historií naší země (Svatováclavská koruna), a to vše zaklínila do křehce fantazijních příběhů - jimiž nás provázejí skřítkové, mluvící stromy či oživlé safíry a smaragdy. Chcete-li dítěti předložit orginální a netypické pohádky a zpřístupnit mu historii tou nejpřirozenější formou, začtěte se do kouzelných pohádek Míši Veteškové.

Naše sousedka je čarodějnice (Zuzana Pospíšilová)

Napínavý příběh, jehož historie je vskutku detektivní

Zda je či není paní sousedka malého Ondry čarodějnice se dozvíme po přečtení nové knihy Zuzany Pospíšilové. Kniha, v níž se realita lehce a úsměvně prolíná s fantazií nás zavede do světa obyčejného malého chlapce, který vnímá svět prizmatem své fantazie. Malý Ondra, který zahlédne paní sousedku letět na koštěti se spolu se svými kamarády pustí do pátrání. Je to, co viděl, pravda nebo sen? Příběh nás zavede do světa podivuhodných náhod, tušení, obav a extatického vzrušení, v němž dojde i na tajemná zaříkadla a pátrání hodná Sherlocka Holmese. Dobrodružná knížka je doplněna překrásnými ilustracemi Markéty Vydrové.